Krvácení dásní není banalita

29.10.2009 00:00
Zdraví

Krvácí-li vám jakákoli rána, ošetříte ji a přelepíte. Jak se však zachováte, když zjistíte, že vám krvácejí dásně? Většina lidí si pomyslí, že je to způsobeno pouhým neobratným čištěním zubů. Ve skutečnosti jsou ale krvácející dásně prvním projevem zánětu dásní, který představuje pro zdraví zubů velké riziko, protože neléčený zánět dásní je nejčastější příčinou vypadávání zubů. Proto se vyplatí příznaky nepodceňovat a věnovat patřičný čas ústní hygieně i výběru vhodných dentálních pomůcek.

 

Jak se pozná zánět dásní?

Krvácením dásní trpí až 90 % dospělé populace. Dáseň postižená zánětem je křehká, oteklá a velmi snadno se poraní. Zánět způsobuje bělavý povlak na zubech, zvaný zubní plak a obsahující obrovské množství mikroorganismů. Ten se tvoří prakticky neustále a hromadí se zejména v okolí krčků zubů – tam, kde se stýká měkká zranitelná dáseň s tvrdou sklovinou zubu. Pokud není zubní plak pravidelně odstraňován, začínají v něm bujet škodlivé bakterie. Dáseň nezvládne odolávat takovému náporu, otéká, zarudne a začíná krvácet při sebemenším podráždění, později i samovolně.

Zánět může přes dáseň pronikat ještě hlouběji do zubního lůžka, kde je schopen zničit jemné vazivo ukotvující zuby v čelisti a nakonec dokonce i samotnou kost. Pak už se jedná o parodontózu, která mnohdy končívá vypadnutím i jinak zdravých zubů. Bohužel se toto onemocnění u nás vyskytuje stále častěji. A přitom stačí tak málo, pravidelně a správně si čistit zuby a nezanedbávat návštěvy u stomatologa.

„Plak obsahuje živé mikroorganismy, které vytvářejí značné množství organických kyselin z cukrů a škrobů přítomných v potravě. Zároveň jsou v něm obsaženy i mrtvé mikroorganismy a rozpadové produkty zaniklých mikrobiálních buněk, které jsou pro tkáně parodontu vysoce toxické. Účinně předejít parodontóze můžeme tedy jedině díky správnému a pravidelnému čištěním zubů,“ vysvětluje prof. Zdeněk Broukal z  Výzkumného ústavu stomatologického 1. lékařské fakulty UK Praha.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Na zdravem stavu dasni a zubu zavisi i zdravi stav naseho srdce a mozku,nebot...
dagmot  |  3.2.2010 21:16

ne, kdo je blbej, nemůže bejt dárcem
kokeš  |  13.2.2010 21:15

Prosím o radu ,jak odstranit krvácení dásní.Děkuji Pražan...
vladimir pražan  |  5.9.2010 21:49

Dobrý den, krvácejí mi dásně, a měla jsme si po určitou dobu dásně...
Lucie  |  9.6.2011 11:21

Mohu přidat svou osobní zkušenost, kdy jsem rady hledala po všemožných...
Iva  |  1.5.2012 13:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *