Krevní barometr pomůže dárcům krve při rozhodování, kdy dát krev

14.6.2007 00:00
Zdraví

Krevní barometr pomůže dárcům krve při rozhodování, kdy mají jít dát krev. Od tohoto pátku začnou některá média v pravidelném dvoutýdenním intervalu zveřejňovat informace o stavu krevních zásob ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Krevní barometr připravilo pro veřejnost občanské sdružení Zdraví-život. ČTK o tom informoval jeho předseda Otakar Vaníček.

"Účelem bude, aby dárci začali navštěvovat transfuzní stanici podle její potřeby. Postupně se do tohoto projektu mohou přihlásit i ostatní transfuzní stanice," vysvětlil Vaníček, sám dlouholetý pravidelný dárce krve.

Sdružení pořádá pravidelné nábory dárců krve. Toto pondělí odstartovalo dvoutýdenní dárcovskou akci, kterou pořádá při příležitosti nadcházejícího Světového dne dárcovství krve. Slaví se 14. června ve výroční den narození Karla Landsteinera, nositele Nobelovy ceny z roku 1930, který objevil ABO systém krevních skupin u člověka.

Světový den dárcovství krve je pro 192 členských států Světové zdravotnické organizace (WHO) příležitostí k poděkování milionům dobrovolných dárců z celého světa, k podpoře dobrovolného neplaceného dárcovství a zajištění bezpečných zásob krve pro všechny.

V Česku směřuje toto poděkování k 298.305 lidem, kteří loni darovali nejvzácnější tekutinu, z nich 21.584 poprvé. Podle informací Českého červeného kříže se v Česku uskutečnilo loni 357.913 odběrů krve. Z nich bylo 352.011 bezpříspěvkových. Samostatnou kapitolu představují odběry krevní plazmy, kterých bylo vloni 75.082. Z nich 72.624 bylo od bezpříspěvkových dárců krve.

Historie krevních převodů se datuje od roku 1818, kdy byla provedena v Londýně první přímá transfúze krve od člověka k člověku. V Česku je historie krevních převodů a krevních skupin spojena se jmény českého chirurga Karla Maydla a psychiatra Jana Janského, který v roce 1907 objevil čtvrtou krevní skupinu.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den, mám důvěřovat informacím o zásobach krve na krevním...
Petra  |  29.5.2015 16:23

Několikrát jsem se pokoušela otevřít mapu krevního barometru v tabletu...
Marcela Valentová  |  4.1.2016 19:11

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *