Křečové žíly v létě

23.8.2005 00:00
Zdraví

Pro nohy protkané křečovými žilami představuje léto velkou zátěž. V horku bolí a otékají. Lékaři proto lidem s varixy, ať viditelnými nebo vnitřními, zakazují opalování a vylehávání na slunci. Někteří pacienti musejí i ve vedrech nosit stahovací punčochy. Nezbytností je nezávadná obuv. Nevhodné jsou těsné střevíce s pásky a vysokým šněrováním.

"Varixy trápí až 30 procent lidí, tři čtvrtiny jsou ženy, řekl ČTK primář pražské kliniky jednodenní chirurgie Ota Schütz. Z 90 procent je to choroba zděděná. Žádná prevence jí nezabrání, může ale nástup obtíží oddálit, dodal.

"Léčba je nutná zhruba u třetiny postižených, v ostatních případech varixy představují spíše estetický problém," uvedla Martina Nováková z angiologické poradny Fakultní nemocnice Motol.

Podle lékařů dělá nohám dobře pohyb. Z letních sportů doporučují plavání, turistiku a cyklistiku v nenáročném terénu. Jelikož nemocným nohám neprospívá zátěž, neměl by se člověk na túry vydávat s příliš těžkým batohem na zádech.

Úlevu po teplém dni přinášejí nohám večerní studené sprchy, případně skotské střiky, při nichž se střídá proud studené a příjemně teplé vody.

Podle Schütze nemají lidi se zděděnými vlohami moc šancí nemoci zabránit. Ženy by ale neměly brát kombinovanou hormonální antikoncepci, která rozvoj varixů urychluje.

Ke vzniku křečových žil přispívají podle Novákové obezita, kouření, nedostatek pohybu, dlouhé sezení i stání a nedostatek vlákniny ve stravě. Odstranění rizik brzdí rozvoj onemocnění.

Na změněné křečové žíle se často rozvíjí zánět. Na kůži se objeví teplý zarudlý bolestivý pruh. Neléčený zánět se může z povrchové žíly přenést do žíly hluboké a vznikající sraženiny mohou ohrozit pacienta na životě.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přírodní přípravky proti křečovým varixům naleznete zde.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Už uplynulo dost času od mého předchozího příspěvku. Stav mých žil...
Pavel  |  28.2.2010 15:21

Poradím Vám, co mě pomohlo. Hrst bílého kysaného zelí vyždímat,...
Reta - ze  |  27.11.2010 22:40

vyzkoušejte švýcarskou zdravotní obuv Kyboot
Lucie  |  17.12.2010 22:20

Chtěl bych se zeptat na princip operace varixů např. laserem, vím, že...
Martin  |  19.3.2014 00:19

Krecaky jsou sexy,nic s nima nedelam
kraska dokonala  |  11.2.2017 22:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *