Krátké cvičení denně zlepšuje kvalitu života žen po menopauze

30.5.2008 00:00
Zdraví

Stačí cvičit deset až 30 minut denně, a starší ženy potýkající se s nadváhou či obezitou se budou cítit mnohem lépe a na život budou pohlížet optimističtěji. Tvrdí to američtí vědci. Podle nich dokonce příslušnice něžného pohlaví, které cvičí pouhých deset minut, zaznamenají výrazné zlepšení kvality života - mají více energie, méně podléhají úzkosti a jsou prostě šťastnější.

Výzkum je jedním z prvních z těch, které se zaměřily na zkoumání toho, jak cvičení může zlepšit kvalitu života žen po menopauze. Týkal se žen hodně "z formy", ale jinak zdravých, uvedl Timothy Church z Penningtonského střediska pro biomedicínský výzkum v Baton Rouge v americkém státě Louisiana.

Výsledky výzkumu, prezentované na konferenci American Heart Association o výživě, fyzické aktivitě a metabolismu v Colorado Springs, aktualizují v odborném časopise Journal of the American Medical Association studii Churchova týmu z roku 2007.

Vědci studovali vzorek 430 žen v průměrném věku 57 let se sedavým zaměstnáním po menopauze. Rozdělili je do tří skupin podle délky cvičení: v první byly zastoupeny ty, které cvičily 70 minut týdně; ve druhé ženy cvičící 130 minut a ve třetí 190 minut týdně. Čtvrtá neměla organizovaný cvičební program a sloužila jako kontrolní skupina.

Na počátku výzkumu byla ženám položena celá řada otázek ohledně jejich zdravotního stavu, fyzického zdraví, včetně jakýchkoliv bolestí nebo tělesných omezení, jejich duševního zdraví, včetně toho, zda jsou nervózní, deprimované, vyrovnané či šťastné.

Po šesti měsících badatelé konstatovali, že členky skupiny cvičící 190 minut týdně zaznamenaly nejvýraznější zlepšení na stupnici kvality života. Ale i ženy v týmu cvičícím po nejkratší dobu týdně zaregistrovaly podstatné zlepšení zdravotního stavu, vitality, emocionálního stavu a společenského fungování.

Zkoumané ženy podle Churche shodily v průměru 1,5 až 2,5 kilogramu.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Netloustne se po tom?
Lara  |  19.9.2013 09:44

Pod tento článek se mohu jen podepsat. Je pravda že aktivní pohyb...
Rozárie  |  28.2.2014 10:14

Rozhodně se po Elli meno Osteo netloustne. Jedná se o přírodní...
Šárka  |  25.5.2014 10:08

Taky užívám Elli meno osteo a to již dva roky. Bez ní bych si už...
Marcela  |  9.7.2014 12:51

Máte málo práce a také rozptýlení a zábavy,proto ty nemoci.Nenyslete...
ajka10  |  21.11.2014 17:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *