Kožní nemoc rosacea

6.11.2002 00:00
Zdraví

Kožní nemoc rosacea neboli růžovka, která se projevuje zčervenáním kůže v obličeji, pupínky a ve vyšších stádiích i houbovitým zbytněním kůže nosu, trápí v lehčích formách až deset lidí ze sta.

Přesto ji málokdo zná. Lidé ji zaměňují za akné a obracejí se s žádostí o pomoc spíše než na lékaře na kosmetičku. Novinářům to dnes řekl Vladimír Finsterle ze zdravotnické společnosti Pears Health Cyber.

Poznamenal, že nemoc nezabíjí, ale těžce postihuje sebevědomí. Lidé, kteří jí trpí, se obávají společenského kontaktu a hůře se uplatňují v zaměstnání. "Nemoc nabývá na aktuálnosti; objevuje se mezi třicátým a padesátým rokem života, do tohoto věku vstupují silné populační ročníky," upozornil.

Kožní lékařka Nina Benáková uvedla, že rosacea je chronické zánětlivé onemocnění kůže, jímž častěji trpí ženy keltského typu, které mají světlou pleť a vlasy a jsou více citlivé na sluneční záření a povětrnostní vlivy. Roli hraje i dědičnost.

Nemoc se časem zhoršuje, někdy zasáhne i oči a pacient trpí záněty spojivek či rohovky, takže může přijít o zrak. "Člověk může mít už několik let před propuknutím nemoci pocit cizího tělesa v oku. Pacient s těmito obtížemi by proto měl být důkladně vyšetřen," uvedla.

Podle kožní lékařky Olgy Brůhové mají velkou šanci na vyléčení pacienti, kteří přijdou včas. Moderní přípravky nemoc zvládnou obvykle do dvou až tří měsíců, pacient musí ale trvale dodržovat určitý režim - vyvarovat se horkých nápojů, kořeněných, ostrých jídel, kofeinu a alkoholu, vyhýbat se slunci, umývat se spíše chladnou vodou, neužívat mastné krémy a pleťové vody s alkoholem a lak na vlasy. Doporučeno je rovněž vyhnout se sauně a místo mýdla se mýt gelem nebo pleťovým mlékem.

Naďa Myslivcová - ČTK

Potravinové doplňky vhodné při onemocnění růžovkou naleznete zde

Související články

KORTIKOIDY - zázračné i nebezpečné

19.10.2001 00:00

Není akné jako akné

16.1.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak bohužel tohle vše jsem vyzkoušel a bez pozitivních výsledků a...
Lukáš  |  13.9.2017 19:26

Dobrý den, Lukáši. Souhlasím s názorem předřečníků, že mastičky...
Iva  |  14.9.2017 11:37

Doplňuji slíbenou informaci k léčbě helikobakterie. Včera jsem dobrala...
Iva  |  2.10.2017 17:16

Dá se objednat přes internet je drahý první dny se zdálo že to...
Lukáš  |  2.11.2017 19:01

hojas asi se,taky zaměřim na ten cukr a lepek dik
Pepa  |  3.11.2017 20:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *