Konzumace červů proti ulcerózní kolitidě a alergiím

11.12.2003 00:00
Zdraví

Vypili byste dobrovolně sklenici vody s červy? Odpověď může dát Anna Glanzová, matka dvou dětí z amerického státu Iowa, která se nyní podílí na testování významné teorie, že ne všichni červi jsou pro naše zdraví škodliví.

Z výzkumů vědců vyplývají zajímavé skutečnosti, píše zpravodajský server BBC. Například to, že někteří paraziti se tak dobře adaptovali v lidském těle, které využívali jako hostitele, že když byli vyhubeni, mělo to nečekané nepříznivé důsledky.

Ulcerózní kolitida je střevní nemoc, kterou způsobuje nadměrná reakce imunitního systému. Při této nemoci bílé krvinky napadají střeva, jako kdyby to byl nepřítel, a ta začínají krvácet.

Anna Glanzová tím trpěla: měla strašné křeče a časté a intenzivní průjmy. Nemoc není léčitelná, ale Anna se nyní účastní experimentální léčby, kterou vede doktor Joel Weinstock, odborník na střevní nemoci. Snaží se ji léčit tím, že jí podává červy.

Každý týden přichází Anna na Weinstockovu kliniku a vypije dávku vajíček červů. Říká, že to stojí za to. "Myslím, že o nich neuvažuji jako o živých organismech, ale je to jako bych brala pilulky nebo něco podobného. Snažím se nemyslet na ně jako na něco nechutného. Už jsem nemohla žít jako doposud. Byla jsem odhodlaná zkusit cokoli. Prostě jsem chtěla, aby mi bylo dobře."

Červi rostou uvnitř jejího těla a po několika týdnech vyjdou ven. Výsledkem jejich pobytu ve střevech je, že ulcerózní kolitida je na ústupu - už netrpí žádným z jejích symptomů.

Doktor Weinstock tvrdí, že jsme si červy vypěstovali a nyní je potřebujeme. Předtím, než byli červi ze střev lidí západních států zhruba před padesáti lety vymýceni, nebylo o alergiích způsobených přehnanou reakcí imunitního systému slyšet. Dnes však v Británii trpí nějakou formou alergie třetina lidí.

Vědci se snaží zjistit, jestli je spojení mezi střevními červy a alergiemi. Chtějí vědět, zda červi dokáží nějak utlumit imunitní systém tak, aby mohli žít ve střevech a nebyli napadáni.

"Červi potřebují k přežití lidi. Jsou v podstatě naší součástí a je možné, že jsme se stali na sobě vzájemně závislí. Odstraňování červů vede k poruše našeho imunitního systému," říká Weinstock a dodává, že lidé z nich mají neoprávněný strach. Připouští, že nikdo samozřejmě nechce jít na záchod a vidět v míse kroutící se červy.

Dalším vědcem, který se zabývá užitečností střevních červů, je akademický výzkumník Alan Brown, který sbíral na zahraničních cestách měchovce. Ti se drží ve vodních kapkách nebo ve vlhké půdě a při kontaktu s pokožkou se provrtají dovnitř těla a zamíří ke střevům. Přisají se k jejich stěnám a pijí životadárnou krev.

V západních zemích, kde jsou lidé dobře živeni, nemá mírné zamoření střev červy žádné vedlejší účinky.

Doktor Brown zkoumá pod mikroskopem svoji vlastní stolici a snaží se zjistit, kolik červů v nich právě žije.

"Vzhledem k počtu vajíček jich je v mých střevech kolem tří stovek měchovců." Ukázalo se, že červi na něho mají kladný vliv - jeho senná rýma téměř zmizela. On sám nyní využívá měchovců k vývoji léku na astma.

Není to jediný parazit, který mění lidské tělo a usnadňuje mu život. Ale ne všechny změny mohou mít potenciálně užitečné vedlejší účinky. Některé mohou mít mimořádný vliv na změnu chování. Jedna třetina Britů si nosí v mozku parazita toxoplasmózu. Jejím přirozeným prostředím je kočka a šíří se kočičími výkaly. Může ji sebrat jakýkoli savec, od krysy až po skot. Ale hlavní způsob, jak ji můžeme dostat, je sníst nedovařené maso; proto ji má kvůli oblibě polosyrového masa až 80 procent Francouzů. Jakmile ji jednou dostaneme, je to na celý život. Nedá se jí už zbavit. Léta si vědci mysleli, že to nemá žádný vliv na naše chování, ale nyní pomalu mění názor na tohoto parazita. Nedávné výzkumy ukázaly, že lidé s toxoplasmózou mají pomalejší reakce než ostatní, a proto se například dvakrát častěji stávají účastníky dopravních nehod.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pracuji s přístrojem Salvia a zaměřuji se na léčbu parazitů. Měchovci...
blahova.ha  |  26.7.2008 21:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *