Kontaktní čočky je třeba při mytí obličeje z očí sejmout

18.1.2004 00:00
Zdraví

Pokud dáváte přednost pohodlnějším kontaktní čočkám před brýlemi, nezapomínejte si je vždy před mytím obličeje vyndat z očí. Když tak neučiníte, riskujete, že si do očí zanesete nepříjemnou infekci, upozorňují britští lékaři.

"Při mytí obličeje se může dostat do očí jednobuněčný organismus zvaný Acanthamoeba, který způsobuje nepříjemné a vážné tvoření vřídků na oční rohovce. I když vzácně, může jít v některých případech o velmi bolestivé onemocnění, které může vést až ke slepotě," uvedl specialista v oboru oftalmologie John Dart z londýnské oční kliniky pro magazín New Scientist. "Jde o děsivou nemoc. Velice těžce se léčí a je obtížné ji vymýtit úplně," dodal. A právě lidé s kontaktními čočkami jsou k této infekci náchylnější než ostatní.

Podle jeho slov onemocní ve Velké Británii touto nemocí jeden z třiceti tisíc uživatelů kontaktních čoček. Ve Spojených státech je toto číslo patnáctkrát vyšší, zatímco v Holandsku sedmkrát. Ještě donedávna musela mít podle nařízení každá britská domácnost zásobník na vodu, která nebyla vždy dostatečně upravená a chlorovaná. Právě takovéto prostředí je podle doktora Darta nejvhodnějším místem pro rozmnožování Acanthamoeby.

"Uskutečnili jsme společně s kolegy testy DNA z organismů, které jsme našli v osmi pacientech a srovnali je s testy vody v jejich vodních zásobnících. Šest jich bylo identických, u nich voda byla skutečně zdrojem infekce," uvedl lékař.

"Dart míní, že největším riskem je umývání obličeje s kontaktními čočkami nebo vyndávání kontaktních čoček mokrými prsty," napsal magazín New Scientist.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Hele jak píšu, ptám se na všechno na stránkách www.kup-cocky.cz a...
Pavla  |  16.7.2007 23:52

Hmm, mě se často stalo, že při plavání, se mi čočka uvolnila. Také...
Milada  |  17.7.2007 00:20

Kontaktní čočky by neměly vůbec přijít do kontaktu s vodou. Více na...
david stary  |  25.2.2009 19:38

Kontaktní čočky levně
david stary  |  25.2.2009 19:39

Zajímavý článek. Hodně informací jsem našla taky na tomhle webu...
Petra  |  17.6.2009 13:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *