KONEC CHRÁPÁNÍ V ČECHÁCH!

27.10.2003 00:00
Zdraví

Chrápání znepříjemňuje život nejen tomu, kdo jím trpí, ale daleko více jeho okolí. Do nedávné doby bylo jediným "řešením" oddělené spaní (pokud je bytové podmínky dovolily) či špunty do uší. Moderní medicína prokázala, že to, co bylo dříve považováno za obyčejné hlasitější oddechování, může být ve skutečnosti často příznakem velmi závažných poruch spánku. Zvučné dýchání během spánku je způsobeno vibracemi měkkého patra, ke kterým dochází nejčastěji v poloze na zádech - tehdy se snadněji otevírá dolní čelist člověka. Někdy je chrápání pouze důsledkem třeba běžného nachlazení, alergické rýmy nebo zvětšené nosohltanové mandle, což znemožňuje dýchání nosem. V těchto případech stačí pouze odstranit neprůchodnost nosu a spánek se ztiší. Pokud však příčina není takto jasná, může pomoci laserová medicína.

Laserové odstranění chrápání se provádí v lokální anestezii nebo tzv. analgosedaci (celkové uspání pacienta), jeho průběh je klidný, zákrok je hotov během 10 minut. Běžně klientům nabízíme lokální znecitlivění. Při samotném zákroku klient cítí mírné teplo, až lehkou palčivost. (Celá operace je nepříjemná, protože jde o zákrok v krku a také kvůli kouři během zákroku.) Pooperační průběh kontrastuje s pohodovým průběhem operace: 2-3 den po operaci začíná bolest v krku (klienti ji přirovnávají k angíně), pak bolest v krku při polykání vrcholí 10-12 den po operaci. Pokud je potřeba, lékař může předepsat analgetika a antibiotika. Po odeznění příznaků 10-15 % klientů říká, že to nic nebylo, 60-70 % přirovnává pozákrokový stav k těžší angíně (zbytek hovoří o velkých obtížích).

V ceně výkonu je garance tří laserových zákroků. Zda klient skutečně bude muset podstoupit zákrok třikrát, záleží na výsledku, který na něm léčba zanechá. Někteří pacienti se zbaví svého problému ihned po prvním výkonu. Pokud lékař za měsíc při kontrole zjistí, že problém trvá, podstoupí klient druhé a v případě potřeby ještě třetí ošetření. Jen skutečně malé procento pacientů zareaguje na první léčbu nedostatečně. U většiny klientů dochází k úplnému odstranění chrápání, ostatním se jejich stav výrazně zlepší.

Laserové odstraňování chrápání nejen zachraňuje manželství (což potvrzují partneři ošetřených klientů), ale má také rozhodující vliv na zdraví klienta. Týká se to především těch, kteří trpí tzv. sleep apnea syndromem nebo obstruktivním apnea syndromem. U těchto pacientů dochází ke stavu bez dechu (apnoické pauze). Jedná se vlastně o interval, kdy pacient nedýchá a klesá hladina kyslíku v krvi. Mozek totiž během spánku potřebuje dokonce více kyslíku, než když jsme v bdělém stavu nebo fyzicky pracujeme, protože spánek je pro mozek aktivní proces. Pokud lidé trpí apnea syndromem (poruchou tzv. architektoniky spánku), jsou unavení, nervózní, mívají bolesti hlavy, hůře se učí a špatně si pamatují přes den, přes noc jsou ohroženi noční mozkovou příhodou či infarktem, protože organismus kompenzuje pokles kyslíku v krvi a zvyšuje krevní tlak a srdeční činnost.

S laserovým odstraňováním chrápání máme v ASKLEPIONU už více než čtyřletou zkušenost. Dosud jsme uskutečnili okolo 3.000 operací, což je největší počet zákroků na území ČR. Co se týče úspěšnosti, naše výsledky korelují s údaji ostatních pracovišť: 50 % ošetřených klientů přestává chrápat úplně, cca 45 % klientů se výrazně zlepší, zbytek se zlepší alespoň částečně. Také stojí za zmínku, že někteří klienti po operaci výrazně zredukovali svou medikamentózní léčbu související s vysokým tlakem či nepravidelnou srdeční akcí.

V ceně jsou zahrnuty zdarma léky na doléčení, bezplatné kontroly a garance několika laserových zákroků, je-li to ještě potřebné. Laserem asistovaná plastika čípku a měkkého patra je v současnosti nejlepším a nejvyhledávanějším způsobem, jak svůj problém s chrápáním zlepšit, či se ho bezpečně a rychle zbavit úplně. Spolehněte se na odborníky s největšími zkušenostmi!

lasercentrum ASKLEPION, Ke Karlovu 13, 120 00 Praha 2, 224 923 713, 224 918 149, www.dokonalost.cz, info@asklepion.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Všechnno se zahojí, přestaneš i chrápat. Většinou je zapotřebí...
Pavel  |  17.1.2009 08:53

zajímavá energetická bilance
david  |  27.1.2009 17:32

Bohužel i já jsem zakoupila chrupíka, ale efekt žádný. Takže já...
Hanka  |  15.2.2009 17:22

Jsem po operaci od listopadu 2010 a nechrápu.Bylo to bolestivé asi 14 dní....
Milan  |  8.1.2011 20:27

PSSST! spray je na prd.
Chrrrr...  |  22.9.2014 15:34

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *