Kofeinu by se měla mládež spíše vyhýbat

17.5.2004 00:00
Zdraví

Příjem kofeinu není dospívající mládeži příliš prospěšný. Američtí vědci zjistili, že čím více kávy v pubertě popíjíme, tím větší je pravděpodobnost, že budeme v dospělosti trpět vysokým krevním tlakem. Kofein ovšem není jen v kávě, kterou ostatně teenageři příliš nemilují. Velké množství kofeinu je obsaženo ve většině mládeží tak oblíbených limonád a nápojů typu Cola.

Ve Spojených státech si nejvíce těchto nápojů dopřávají černošské děti. Dospělí Afroameričani tvoří navíc většinu pacientů s hypertenzí. Studie je však zatím první vlaštovkou svého druhu a další výzkumy teprve musejí potvrdil skutečnou souvislost mezi pitím nápojů s kofeinem v období dospívání a vysokým krevním tlakem v dospělosti.

"Ještě se budeme muset hodně naučit o výživě adolescentů a dětí a jejím vlivu na krevní tlak," tvrdí doktor Stephen R. Daniels z dětské nemocnice v Cincinnati.

"Kofein bude jistě hrát klíčovou roli v existenci vysokého krevního tlaku, ale musíme přesně zjistit, jak a kdy může toto onemocnění ovlivňovat," dodává.

Ukazuje se totiž, že zatímco někomu kofein nemusí příliš škodit, jinému doslova ubližuje. U teenagerů závisí vliv kofeinu zejména na jejich pohybové aktivitě, skladbě potravy a kuřáckých návycích. Vlivem zvýšeného příjmu kofeinu a soli na krevní tlak se v minulosti zabývaly již mnohé studie, ale nyní se na ně soustřeďuje pozornost zejména kvůli tomu, že nejen v USA, ale i v ostatních zemích celého světa přibývá dětí s hypertenzí. A lékaři ukazují hlavně na kofein v Cole, ale také slaná a tučná jídla z fastfoodů.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A ještě počítačovým hrám a mobilům a slečnám a pokud možno i...
tony  |  27.6.2007 19:08

Jaky by meli mit teenageri krevni tlak...?nikdo se to nemuzu docist jen o...
Anun  |  19.3.2008 20:55

Staci chodit o vikendech do baru, tim pasivne dychat cigaretovy dym, neco...
.-.-.  |  9.12.2008 23:06

www.biocoffe.dxneurope.eu
Káva ano,ale pouze s Ganodermou je bezpečná  |  11.11.2009 16:02

To je nejaky nesmysl, staci to s kofeinem akorat neprehanet. Vice treba na...
laki  |  23.4.2013 16:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *