Klon lidského embrya - hra na bohy začíná

26.11.2001 00:00
Zdraví

Americká společnost Advanced Cell Technology Inc. poprvé naklonovala lidské embryo k lékařským účelům, což bylo vzápětí označeno za vykročení k produkci lidských kmenových buněk, určených k léčení dosud nevyléčitelných chorob.

Američtí vědci totiž dokázali zahájit sebemnožení dárcovské buňky, jejíž genetické kódy byly modifikovány, čili po dopěstování by mohly nahradit vadné nebo nemocné tkáně svého dárce, aniž by samy obsahovaly předpoklad dané choroby.

Výzkumníci společnosti ACT podle svého tvrzení dokázali přenést jádro jedné buňky do ovocytu jiné buňky, jejíž jádro bylo předtím odstraněno. Dárkyněmi vajíčka (ovocytu) byly ženy, které s tím souhlasily. Vznikla tak údajně první lidská naklonovaná embrya na světě, tedy embrya, která mají pouze matku a žádného otce.

Vědci dokázali letos 31. října dovést vývoj naklonovaného embrya až do stadia šesti buněk, jak ve svém pondělním čísle uvádí americká odborná revue Journal of Regenerative Medicine. "Naše výsledky podporují názor, že je možné reprogramovat lidské buňky," prohlásil zástupce šéfa ACT José Cinelli, který výzkum vede.

Podstatné je právě to, že se podařilo tímto způsobem vyprodukovat kmenové buňky, které by dárce v podstatě měl bezproblémově přijmout zpět. Kmenové buňky totiž vykazují schopnost změnit se ve kteroukoli tkáň lidského těla, což otevírá cestu regenerativní medicíny. Bylo by tak možné léčit nemoci, s nimiž si dosavadní lékařství nevědělo rady, jako jsou neurodegenerativní choroby (Alzheimerova, Parkinsonova a jiné), nemoci srdce, jater či cukrovku.

Buňky, které byly dosud produkovány k léčebným účelům ve vyspělých laboratořích na celém světě, mají jednu zásadní vadu: jsou obvykle pacientovým tělem odmítány a proto mají "malou užitečnost" pro transplantační léčbu. Naproti tomu buňky naklonované z těla pacienta jsou přijímány jako jeho vlastní, ovšem modifikované tak, aby neobsahovaly chorobu a reprodukovaly se bez ní.

Vědci ACT také odmítají výtky, že zneužívají člověka v počátečním stádiu jeho vývoje. "Vědecky i biologicky vzato nejsou entity, které produkujeme, lidskými jedinci. Je to pouze buněčný život, nikoli život lidský," řekl ředitel ACT Michael West americké televizi NBC.

Proti klonování lidských embryí se důrazně staví zejména katolická církev. První reakce Vatikánu na dnešní oznámení amerických vědců však byla zatím zdrženlivá. "Nevíme ještě přesně, o jaký typ postupu se jedná, a zda jej lze definovat jako skutečné klonování lidí," řekl prelát Tarcisio Bertone, tajemník vatikánské Kongregace pro doktrínu a víru. "Bude třeba uskutečnit ještě řadu vědeckých ověření," než Vatikán zaujme definitivní postoj, dodal.

Americké federální zákony zakazují pouze užívání daňových prostředků na vývoj a užití klonování lidí. Soukromé společnosti se soukromým financováním, jako je i ACT, však tyto metody mohou rozvíjet bez omezení. Američtí zákonodárci tak vyřešili rozpor mezi zásadním odporem části občanů proti podobným experimentům a mezi vědeckým pokrokem, kde si USA nechtějí nechat "ujet vlak".

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zajímavé je, že (nejen) církev vždy odsuzovala vše nové. Ať už...
René  |  29.11.2001 22:15

CIRKEV sa moze vyjadrit, ale nic vic, doufam ve zdr tohohle pokusu ARDI
ARDI  |  1.12.2001 18:54

pro me hra na bohy zacala uz davno, holky mi tak rikaj v posteli uz vic nez...
tomaslezal"yahoo.fr  |  15.12.2008 20:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *