Klimakterium, hormony a isoflavony

11.1.2012 00:01
Zdraví

Isoflavony jsou cenné přírodní rostlinné látky ze skupiny flavonoidů, které se strukturou podobají ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Proto se jim také říká fytoestrogeny. Díky této podbnosti mají v našem organismu modulační účinek. Ten je výrazně slabší než účinek ženských hormonů estrogenů, ale v menopauze může přesto působit velmi příznivě.

Klimakterium, hormony a isoflavony

V období klimakteria produkce pohlavních hormonů ve vaječnících žen postupně klesá, což působí různé potíže. K nejčastějším patří návaly horka a noční pocení, ale také výkyvy nálady a napětí. Těmito problémy trpí v Evropě a Severní Americe 70 - 80 % žen, často až pět let od začátku klimakteria, a 65 % z postižených má dokonce velmi výrazné potíže. Ženy mohou podstupovat náhradní hormonální léčbu, ale pokud to ze zdravotních důvodů není vhodné, nebo si to samy nepřejí, mají po ruce isoflavony. Ty je vhodné užívat i jako doplněk hormonů. 

Proč asijské ženy téměř netrpí klimakterickými potížemi?

Protože sojové boby mají vysoký obsah isoflavonů, je jich hodně i v tradiční asijské stravě.  To je podle vědců důvodem skutečnosti, že návaly horka v klimakteriu trpí pouhých 5 % japonských žen. Také onemocnění srdce a krevního oběhu se v zemích, kde jsou výrobky ze sóji součástí každodenní stravy, vyskytují mnohem vzácněji než v Evropě a Severní Americe. Jde o objev poměrně nový, souvislost mezi zvýšeným příjmem isoflavonů a nižší frekvencí návalů horka v klimakteriu byla poprvé popsána v roce 1992. Od té doby prokázaly četné lékařské studie, že klimakterické potíže při přijímání isoflavonů v potravě zřetelně slábnou.  Navíc mají isoflavony pozitivní vliv také na hladinu cholesterolu, tuků v krvi a obezitu. Byly zjištěny i preventivní účinky u rakoviny prsu a prostaty. 

Přírodní podpora léčby potíží v premenopauze a menopauze

Protože naše západní strava obvykle neobsahuje mnoho sóji, může mít přísun izoflavonů ve formě potravinového doplňku smysl - zvlášť pro čtyřicátnice (ženy v premenopauze), během klimakteria a po něm. Důležitým faktorem v této souvislosti není jen vysoká kvalita, ale také dávkování potravinového doplňku.

Zdroj:

MUDr Johannes Huber, mezinárodně uznávaný odborník  na hormony, mluví o isoflavonech a jejich ochranných účincích při stavech hormonální nerovnováhy

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

V drogerii DM jsem viděla taky nějaký přípravky s fytoestrogeny, máte...
Martina  |  10.11.2015 21:48

Nic proti přírodním preparátům,ale např.cimicifuga může negativně...
---  |  11.11.2015 16:22

Jsou účinný, ale ne tak silný, jako třeba Sarapis a spol. Ale není to...
Míla  |  28.12.2015 20:00

Já používám Phyto Woman od LR. Dobře mi to zabírá, ale cenově nic moc...
Milka  |  25.1.2018 19:39

Přečtěte si recenzi na produkt GS Merilin Harmony, který pomáhá...
AndreaV  |  29.1.2018 10:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *