Klece na psychiatrii

18.6.2003 00:00
Zdraví

Z nelidského zacházení s duševně nemocnými lidmi obvinila v Bruselu Českou republiku nevládní organizace MDAC. Považuje za barbarské používání lůžkových klecí v ústavech sociální péče a v ústavech pro duševně choré a žádá, aby Česko tuto praktiku zakázalo.

Podle ředitele Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích Zdeňka Bašného by sice používání síťových lůžek v českých ústavech mělo být eliminováno, ale jejich likvidace by vedla v důsledku až k poškození kvality života některých pacientů.

Lůžková klec je nemocniční postel zakrytá buď konstrukcí ze síťoviny, nebo mřížemi na zámek. Do takto upravených lůžek se zavírají lidé s rozumovými poruchami, kteří mají "problémové" chování, staří lidé trpící demencí nebo chovanci v ústavech pro duševně choré nebo v ústavech sociální péče, tvrdí MDAC.

Tato organizace dnes představila v Evropském parlamentu studii o užívání takových lůžek v ústavech čtyř přistupujících zemí - Česka, Slovenska, Maďarska a Slovinska. Tvrdí, že takové postele bývají také používány "za trest" nebo tam, kde chybí kvalifikovaný personál pro dohled nad klienty ústavů.

"Je řada pacientů, kdy (lůžko) umožňuje v rámci ošetřovatelské péče udržet jejich lepší kvalitu života než za jiných podmínek, to znamená aniž by museli být znehybňováni jiným způsobem, aniž by museli dostávat vyšší medikaci léků a podobně," řekl dnes Bašný ČTK.

Síťová lůžka by bylo možné zrušit v případě, že budou mít ústavy tolik personálu, aby o každého těžkého pacienta neustále pečoval jeden zaměstnanec, dodal Bašný.

MDAC prý v českých ústavech pro duševně choré nalezla 38.391 takto upravených lůžek. Například v psychiatrické léčebně v Kosmonosech, která má zhruba 500 lůžek, bylo v takových klecích umístěno 430 lidí. V opavské nemocnici pro duševně choré bylo loni takto umístěno 20 lidí, tvrdí organizace, která hájí práva duševně nemocných.

"Snad nikdy nezapomenu na ten strach, že tam budu muset zůstat napořád. Byl to pocit zrady, strach, ponížení, bezmoc a beznaděj," cituje studie někdejšího pacienta psychiatrické kliniky, který strávil v takovém lůžku několik týdnů. Nevládní organizace s pobočkami ve 28 zemích střední a východní Evropy, v Mongolsku a zemích bývalého SSSR vyzvala všechny čtyři státy, aby s touto praktikou přestaly.

Tvrdí, že při používání takových zařízení jde o ponižující a nelidské zacházení. Země, které se příští rok stanou členy Evropské unie, přitom přistoupily k mezinárodním úmluvám, které jim zakazují mučit lidské bytosti nebo s nimi nelidsky zacházet.

Britský psychiatr Mike Shooter poukázal na to, že existence lůžek s klecemi redukuje vztah mezi chovancem a personálem na vztah vězně a strážce. "Nemají místo v moderní terapeutické psychiatrii. Musíme chránit práva lidí, kteří jsou kvůli své nemoci zranitelní," podotkl.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je pravda,ze na psychiatrii se vyskytnou pacienti, kteri jsou tezko...
LM  |  19.6.2003 10:21

ted o víkendu jsem vypisovala papíry do nemocnice a je tam otázka jestli v...
Marika  |  18.10.2015 21:37

Ze zlých dětí vyrostou zlé sestřičky.Přišla za mnou na psychiatrii...
Jahoda  |  24.12.2017 12:08

Blázni tady opravdu vyšilují jak o závod, emoční přetlak ve...
sdfg  |  24.12.2017 12:11

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *