Když se občan stane pacientem, ztrácí část svých práv

26.5.2005 00:00
Zdraví

Problém dnešního systému zdravotní péče je podle odborníků v tom, že občan, když se stane pacientem, ztrácí občas svá občanská práva, kterých by se v jiných situacích nevzdal. ČTK to dnes řekl Pavel Hroboň ze sdružení Reforma zdravotnictví - forum.cz. "U lékaře se nemůžeme objednat jako u jiných služeb, musíme často strpět chování, které bychom jinde nestrpěli, a málokdy si můžeme vybrat," řekl.

Lidé by podle něj měli být vybaveni k tomu, aby se mohli rozhodovat a byli v ordinacích lékařů vítanými klienty. Nejlepší cestou k tomu podle Hroboně jsou osobní účty, které by byly doplňkem povinného pojištění.

"Dáte lidem finance, které jsou přizpůsobeny jejich osobnímu zdravotnímu riziku. Buď si za ně koupí doplňkové pojištění, nebo zaplatí lékaři přímo za služby, které si vyberou," popsal.

Výkonný předseda Svazu zdravotně pojištěných Oleg Rybníkář se obává, že z osobních účtů se vytrácí solidárnost. "Budeme se muset zabývat také těmi pacienty, kteří ze systému vypadnou. Na rozdíl od automobilu, který když není pojištěn, může zůstat v příkopě, v případě lidské bytosti by to narazilo na etické problémy," řekl ČTK.

Podle předsedy Občanského sdružení Občan Pavla Vepřeka by si člověk měl vybrat pojistný produkt a způsob zajištění v nemoci ve chvíli, kdy je zdravý. Až by onemocněl, mohl by se věnovat svému léčení, a ne sledovat účty a meditovat, kam jít. "Předem si vybere síť lékařů a způsob, jakým o něj bude postaráno, i nemocnici, kde bude chtít ležet. Tím si spoustu problémů ušetří," řekl ČTK.

Osobní účty zatím nechtěl komentovat, protože není jasné, jakou budou mít výslednou podobu. Současná koaliční vláda osobní účty odmítá, jsou však součástí Modré šance ODS.

Lidé by se podle Vepřeka měli rozhodovat a nést zodpovědnost, zatím mnoho věcí přenechávají na lékařích. K tomu potřebují vědět, jaká péče se kde poskytuje a kolik stojí. Tyto informace zatím nikde nejsou. Národní referenční centrum začalo s jejich zveřejňováním u porodnic a setkalo se s nepříznivým ohlasem těch, které v přehledu vyšly špatně.

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček podotkl, že na to společnost není připravena. "Jsem hluboce přesvědčen, že stačí, abychom věděli, kolik které zařízení léčí závažných diagnóz. Kdo rakovinu léčí často, léčí ji dobře," řekl ČTK.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

je prvních pár vět článku,že pacient je vydán na milost a nemilost...
Pája  |  27.5.2005 11:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *