Kdy ustat s léčbou rakoviny

10.2.2004 00:00
Zdraví

Agresivní léčba pacienta s rakovinou by měla ustat, když mu už nepomáhá, a naopak má těžké vedlejší účinky. Po dohodě s pacientem by měla následovat léčba zmírňující bolesti, která mu od obtíží uleví a pomůže důstojně prožít poslední dny života. Novinářům to řekl předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček po dnešním jednání vědecké rady ministerstva zdravotnictví, která schválila prohlášení společnosti o českém národním onkologickém programu.

Podle Vorlíčka jsou nyní cytostatika v Česku často podávána i těm pacientům, jimž už nepomáhají. Marná léčba znamená podle něj i zbytečně vynaložené peníze. "Pacient vyžaduje léčbu za každou cenu, protože není přesně informován, že už nefunguje, a lékař nemá sílu a odvahu, aby mu to sdělil," vysvětlil.

Onkologická společnost chce proto vyvolat o tomto problému veřejnou debatu. V březnu uspořádá diskusi lékařů a zástupců pojišťoven na téma, ve kterém okamžiku a za jakých okolností zastavit onkologickou léčbu, která neúčinkuje.

Podle Vorlíčka je důležité, aby se zlepšila komunikace mezi lékařem a pacientem, aby spolu probírali varianty léčby. "Konečné slovo musí mít pacient," zdůraznil. Před 15 lety pacienti nevěděli, že mají rakovinu, dnes už jim lékař o nemoci řekne.

Podle Vorlíčka tak mohou lépe spolupracovat, naděje se jim tím nebere. Naděje má podle něj čtyři "vrstvy" a s nimi musejí lékaři umět pracovat. První, když pacient vstoupí do nemocnice a věří, že se vyléčí. Druhou, když se léčba nedaří a pacient se upne na to, aby tu byl co nejdéle. Třetí, když pochopí, že se vše zhoršuje, a doufá, že bude mít co nejméně obtíží. A čtvrtá, když už vidí, že jeho život končí, a chce mít naději na dobrou smrt bez bolesti a je smířen s osudem.

Pacient by měl mít rovněž možnost vybrat si nemocnici, v níž má větší naději na vyléčení. Tyto informace pacienti nemají. Přežití pacientů s nádory v konkrétním stádiu je známo, řada dat je v Národním onkologickém registru. Lze také zjistit, které okresy mají dobré výsledky léčby a které jsou na tom špatně. Onkologická společnost chce okresy o jejich situaci informovat, to je podle Vorlíčka první krok k nápravě.

Naďa Myslivcová - ČTK

Související články

Jak aktivně bojovat s rakovinou?

5.12.2003 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zkušenost s jedním případem, notabene zkreslená, je celkem málo na...
Formol  |  28.12.2008 12:01

Ale Formole, spad jsi z višně? Ty si myslíš, že zdejší diskutující...
pavouk  |  28.12.2008 12:41

pavouku, nespadl jsi ty? Ti diskutující zde mají maximálně jednu...
Formol  |  28.12.2008 13:33

Formole, já se nevyjadřuji k Vašemu souboji a alternativci, ale pokud tady...
Karel  |  29.12.2008 00:41

Karle, prosím, příště se raději zamyslete ;) Nikde nepíší, že je...
Formol  |  29.12.2008 13:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *