Kdo nechce pustnout, měl by se naučit druhý jazyk

17.6.2004 00:00
Zdraví

Lidé, kteří po celý život hovoří dvěma jazyky, lépe odolají psychickým potížím stáří. V dnešním vydání odborného časopisu Journal of Psychology and Aging to tvrdí vědci z torontské univerzity.

Jejich výzkum ukázal, že osoby, které jsou zvyklé hovořit dvěma jazyky, se lépe soustřeďují a snáz se přizpůsobují rychle se střídající zátěži. V pokročilém věku to chrání před Alzheimerovou chorobou i demencí.

Poznatky, k nimž dospěl tým Elleny Bialystokové, jsou dalším důkazem souvislosti mezi jazykovými znalostmi a stavem mozku ve stáří.

Studie se neopírala jen o plně bilingvistické Kanaďany, ale také o skupinu obyvatel indického státu Tamilnádu. V Kanadě jsou oficiálními jazyky angličtina a francouzština a pokusné osoby z Tamilnádu hovořily od dětství tamilsky a anglicky.

Vědci porovnávali rychlost jejich mentálních reakcí se skupinou lidí, kteří hovořili jen jedním jazykem. Všem účastníkům výzkumu bylo 60 až 88 let. Bilingvisté v testech přesvědčivě druhou skupinu předčili a dosáhli dokonce výsledků, které jsou běžné ve věkové skupině od 30-59 let.

Bialystoková k výsledkům poznamenala, že všichni bilingvističtí účastníci používali oba jazyky každý den a že nelze říci, zda by téhož výsledku dosáhli ti, kdo druhým jazykem hovoří jen příležitostně.

Článek se zmiňuje také o výzkumu bilingvistických dětí. Vyplývá z něj, že mozek těchto dětí používá mechanismus, který mu umožní "vypnout" jazyk, který zrovna není používán a zabránit tak míchání obou. Právě tato schopnost přepínání a zaměřování mozku vede podle Bialystokové v pozdějším věku k zachování vysoké psychické kapacity mozku.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

PAGADI
NU  |  7.4.2014 10:41

dva tri četýre pjať - išol zájčik paguljáť ...
adin  |  7.4.2014 10:44

Je to pěkně hnusný kam tahle společnost celkově spěje,je fajn když se...
tjpřecijedno  |  18.6.2014 19:31

a ješte jedna věc,,proč teda když už nám skurv*ly počasí a je občas...
tjpřecijedno  |  18.6.2014 19:46

Ale co dělat,co budeme dělat ? Svobodu ?
Verča  |  19.6.2014 02:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *