Jízda na koni léčí duši i tělo

4.7.2003 00:00
Zdraví

S lékařským doporučením absolvují hippoterapii pacienti s dětskou mozkovou obrnou, roztroušenou sklerózou či vozíčkáři.

O popularitu jízdy na koni pro rehabilitaci se zasloužila Lis Hartelová, která byla po mozkové obrně částečně ochrnutá. Přesto v roce 1952 získala na XV. letních olympijských hrách v Helsinkách stříbrnou medaili v jezdecké drezuře.

V současnosti je hippoterapie využívána pro své komplexní působení při rehabilitaci široké škály pacientů s fyzickými nebo psychickými problémy. Je významnou složkou komplexní léčby pacientů v oboru neurologie, ortopedie a interního lékařství.

"Kůň člověku spoustu věcí nahrazuje. Třídimenzionální pohyb dopředu, dozadu a do strany procvičí jezdci oblasti těla, které u lidí s roztroušenou sklerózou trpí zvýšeným napětím a ztuhlostí," řekl ČTK vedoucí hipporehabilitace pražské Rosky Miloslav Mlčkovský. Organizace sdružuje pacienty s roztroušenou sklerózou.

Houpavá jízda stimuluje poškozené skupiny svalů a nervy a podporuje rovnováhu a pohybovou koordinaci. Pohyb koně působí jezdci na kyčelní kloub, běží po páteři až ke krčním obratlům. Procvičí se i drobné svaly, jež udržují páteř ve vzpřímeném stavu. To nedokáže ani plavání, které jinak je při této nemoci výborné.

Důležitý je podle instruktora správný sed, jezdec musí mít podsazenou kyčel dopředu, ale přitom sedět rovně. Na to dohlíží hipporehabilitační pracovník, který mu radí, kde se narovnat.

Příznivě působí i teplota koně, proto se jezdí bez sedla. Pacient sedí většinou jen na dece. "Kůň má vyšší teplotu, kolem 38 stupňů Celsia. Části těla, které jsou v přímém kontaktu, se prohřívají, tím se podporuje krevní oběh," dodal Mlčkovský.

Naďa Myslivcová - ČTK

Související články

Léčba psem - canisterapie

27.11.2001 00:00

Jízda na koních jako léčebná metoda pro postižené

5.6.2001 00:00

Můj život změnil pes

18.12.2000 00:00

Pes léčitelem

3.5.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kůň je také především velký "generátor" energie. U pacientů s RS se...
coroner  |  4.7.2003 11:42

Mne hodne vzrusuje delat kone, nest nekoho na ramenou-libi se vam to damy...
ponik  |  7.6.2008 17:05

Což o to na ramenou nebo na zádech se vozím ráda. Ale s jízdou na koni...
Andrea  |  1.2.2009 20:17

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *