Jedovatá rtuť ve stomatologii

14.4.2004 00:00
Zdraví

Polovina českých zubařských ordinací stále do veřejné kanalizace vypouští jedovatou rtuť. Ke konci roku by se to však mělo změnit. Česká stomatologická komora totiž uzavřela s ministerstvem životního prostředí dohodu, ve které se zubaři zavázali, že do konce roku instalují odlučovače k zubařským křeslům, která je dosud nemají.

Málo účinné odlučovače navíc nahradí výkonnějšími ke konci roku příštího, informoval dnes ČTK Jakub Kašpar z tiskového odboru ministerstva.

Stomatologové s ministerstvem na snižování znečištění vod rtutí spolupracují už dva roky. Ke konci loňského roku byly zubařské ordinace vybaveny 3156 odlučovači. Rtuť tak do odpadů nevypouštělo 49 procent zubařských ordinací.

Rtuť tvoří zhruba třetinu amalgamu používaného na zubní plomby, ročně se v ordinacích spotřebuje zhruba 20 tun této látky. Rtuť ve všech svých formách patří mezi nebezpečné látky. Spolu s odpadními vodami z ordinací odchází do kanalizace, kde kontaminuje čistírenské kaly, které mohou být dále využívány v zemědělství.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Není to bohužel třetina, ale polovina. Další přidané kovy patří do...
Štěpán  |  11.1.2009 20:58

štěpáne, prosím o vysvětlení pojmu toxifikace. Nikdy jsem nic takového...
 |  12.1.2009 08:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *