Jarní únava

29.3.2002 00:00
Zdraví

Jarní únava je podle mluvčího Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyna u zdravého člověka přirozenou reakcí na uplynulou zimu a rychle odezní. Když ale únava trvá déle než do konce dubna či půlky května a zhoršuje se, je lépe vyhledat lékaře. Vyšetřením se zjistí, zda únavu nezpůsobuje například zánět v dutinách po přechozené zimní viróze.

Jarní únava může potrápit i děti. U menších se zpravidla neprojevuje, ale už desetiletí školáci s ní mohou mít problémy, tím spíše pak dospívající mládež. Podle Kudyma by si školák či student měl po návratu ze školy chvíli lehnout, odpočinout si, třeba si i zdřímnout, aby znovu nabral sil.

"Když si pacient stěžuje na únavu, radím mu, ať se nepere s vlastním organismem a zklidní režim, upraví životosprávu, jí hodně ovoce a zeleniny a doplní je multivitamínovými přípravky s minerály. Starším pomůže i návštěva solária," uvedl Kudyn s tím, že tyto přípravky mohou užívat děti až od tří let věku.

Vyčerpanost organismu po zimě a následné jarní startovací období připraví podle poradkyně pro zdravou výživu Ludmily Oliveriusové mnohé lidi o poslední zbytky energie. Cítí se vyčerpaní, unavení a bolí je hlava.

"I když dnes máme téměř neomezený výběr prakticky všech druhů ovoce a zeleniny po celý rok, neznamená to, že jejich kvalita co do obsahu vitamínů a minerálů je vždy stejná. Rychlený skleníkový růst, dlouhodobé skladování předčasně sklizeného ovoce a zeleniny, přepravování přes půl kontinentu a následné kulinářské úpravy snižují obsah a hodnotu vitamínů a minerálů z těchto přírodních zdrojů," řekla. Doporučila jako Kudyn obohatit stravu o vitamínové přípravky s minerály.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

na jaře jsem jak rybka, teď je podzim a já odpadám...Počasí nebo co?...
ja  |  7.11.2008 15:54

Já jsem v pohodě.. =)
Manhattan  |  21.5.2009 10:56

moc pekne
corka  |  12.4.2012 08:23

Mě unavuje ten pitomej posun času.
Maruš  |  12.4.2012 23:35

mě na to pomáhá toto není to návikové a je to zcela přírodní...
Anka **  |  12.4.2012 23:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *