Jakou budoucnost má metoda devitalizace?

22.2.2002 00:00
Zdraví

Odborníci z České lékařské společnosti J.E.Purkyně zamítli protokoly devitalizace, které na ověření účinnosti nepovolené metody léčby rakoviny zpracoval Svaz pacientů.

K protokolům se vyjádřily společnosti pneumologická, dermatovenerologická, gastroenterologická a urologická.

"Je to šaškárna, nevím, jak se k tomu mohou vyjadřovat. Co mají společného dermatovenerologové s operacemi zhoubných nádorů kůže, to je jako by se zubaři vyjadřovali k něčemu, co nesouvisí se zuby," řekl ČTK Olejár rozzlobený zamítnutím. Podle něj se k protokolům měly vyjádřit společnosti chirurgická a imunologická.

Olejár tvrdí, že i po tomto stanovisku se devitalizace budou provádět dál. "Lékaři je budou dělat na žádost pacienta. Našli jsme právní cestu, aby za to nemohli být postiženi," řekl. "Pokud ministerstvo nepovolí lékařům postup podle našich protokolů, prohlásíme jeho loňskou studii za vraždění pacientů a podáme trestní oznámení na všechny lékaře ze čtyř pracovišť, kde se devitalizace s povolením ministerstva prováděly," dodal.

Ve studii povolené ministerstvem podvazovali lékaři vedlejší nádory; většina pacientů zemřela. Vědecká rada ministerstva zdravotnictví do dubna zastavila devitalizace, než budou vyhodnoceny výsledky. Protokoly svazu počítají s podvazováním hlavního nádoru, jak to chtěl objevitel metody Karel Fortýn.

Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Související články

Jak dál s devitalizací

8.10.2001 00:00

Devitalizace - objektivní poznatky a dezinformace

11.6.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Především, by se měli lékaři naučit tuto metodu léčení!Nebo...
....  |  26.2.2002 21:20

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *