Jak zatočit s chřipkou a nachlazením pomocí klinické naturopatie

11.10.2017 08:01
Zdraví

Venku zima, uvnitř přetopeno a nevětráno. Přeplněné metro nebo tramvaj, kancelář či škola se spoustou lidí. Takové prostředí viry přímo milují. Když se k tomu přidá méně pohybu na čerstvém vzduchu a nevhodná strava, naše imunita to jednoduše nezvládne a nachlazení, nebo rovnou chřipka jsou tady. Jak se jim ubránit, aniž byste museli vykoupit lékárnu? Léty osvědčené přírodní recepty i odborná doporučení představuje Michaela Carter, klinická naturopatka, která kombinuje tradiční, generacemi ověřené rady s nejnovějšími vědeckými poznatky o bylinné, přírodní a nutriční medicíně.

Zatímco u nás se naturopatie teprve dostává do povědomí, v zahraničí je na vzestupu už 40 let a lze tento obor oficiálně studovat na vysokých školách. V Kanadě nebo Austrálii se jedná o respektovaný obor stojící rovnocenně vedle západní medicíny.  V těchto zemích je také možné získat doktorát v oboru klinické naturopatie. V Čechách se naturopatie rozvíjí poslední čtyři roky hlavně zásluhou Kateřiny Boesenberg a České naturopatické společnosti, kterou založila a která organizuje tříleté odborné studium v oboru klinické naturopatie.  


Michaela Carter, jedna z mála českých naturopatek, se dívá na imunitu a vůbec lidské tělo celostně. „Mysl a tělo není možné oddělit. Nemoc přichází v okamžiku, kdy nastane v životě člověka nerovnováha. V případě chřipky a nachlazení  to znamená, že naše imunita selhala při setkání s virem. Důvodů proč se tomu stalo může být celá řada. Jsme přepracování, dlouhodobě vystaveni stresu, málo spíme, nevhodně se stravujeme.“ vysvětluje Michaela Carter. Obecné rady   a doporučení ale může vyzkoušet každý, aby podpořil imunitu.


Klinická naturopatie do léčby chřipky i nachlazení nasazuje především úpravu stravy a přírodní a bylinné prostředky. „Vhodné je nasadit dietu, tedy významně méně jíst a dopřát svému tělu jen vysoce výživné a zároveň snadno stravitelné potraviny, jako jsou například vývary. Stejně důležité je i pití, kde by měly převládat bylinné čaje a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy,“ doporučuje terapeutka. Jídla je podle ní vhodné doplnit či ochutit přírodními antibiotiky, třeba v podobně česneku, cibule nebo zázvoru. Blahodárně působí také koření, které míváme běžně doma: skořice, chilli, tymián, hřebíček nebo šalvěj, z potravin pak citronová šťáva a med.


Rýma a nachlazení
Jedním z nejčastějších neduhů, které nás v chladném období roku trápí, bývá rýma. Jde o nejobvyklejší projev nachlazení, který mají na svědomí viry.  Terapeuti přírodní medicíny věří, že může být také zapříčiněna nebo zhoršována i dietními faktory.
Odborně řečeno jde o zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích, které bývá provázeno zvýšenou teplotou a bolestmi hlavy. Projevy jistě každý dobře zná: otok, zduření a svědění sliznice nosní dutiny, výtok z nosu a jeho ucpání.
Na oslabenou překrvenou sliznici ale často nasedají bakterie, které průběh léčby mohou prodloužit a zkomplikovat. S rýmou se obvykle potýkáme pět až deset dní a podobně jako u dalších nemocí jsou k nakažení náchylnější malé děti, starší lidé nebo ti, kteří jsou dlouhodobě přepracovaní, vyčerpaní a vystresovaní. Riziko onemocnění samozřejmě zvyšuje blízkost někoho nakaženého či nedostatek vitamínů.


Léčba a prevence
V první řadě je dobré podívat se na to, jak můžeme zabránit tomu, abychom  se vůbec nachladili. Slovo prevence může znít už trochu otřepaně, ale pořád je to ta nejúčinnější zbraň proti onemocnění. Prim samozřejmě hraje pravidelné  a dlouhodobé povzbuzování imunitního systému. Jako prevence dobře slouží otužování, saunování, pravidelné sportování, vyvážená strava  s dostatečným přívodem vitamínů, častá výměna kapesníků a pečlivé mytí rukou. „Už dětství vám nejspíš rodiče vykládali, jak je spánek zdravý. Zní to jako klišé, ale je tomu skutečně tak. Ve spánku regeneruje celé tělo, likvidují se volné radikály a tím, že v noci spíme a nejíme, posiluje se i imunita střeva a tím celého organismu,“ radí Michaela Carter a dodává: „Ne nadarmo se říká, že ve střevech máme uloženo zhruba 70 % imunity.“ Prevence ale také znamená pracovat na redukci stresu, zejména dlouhodobého.
A co když už rýmu přece jen chytneme? Základem léčby rýmy je, aby zůstala tekutá! Důležité je myslet na dostatečný pitný režim, který zajistí, že hlen nezhoustne a nezpůsobí bolest hlavy. Vyhněte se ovšem kofeinovým nápojům  a alkoholu, které vás oslabí a dehydratují.
Dále zvlhčujte místnosti, ve kterých se nacházíte. Vyzkoušet můžete i inhalaci mořské vody, Vincentky, případně v kombinaci s pár kapkami éterického oleje (tea tree, eukalyptový, hřebíčkový, rozmarýnový či oregánový). Inhalaci se strikně vyhněte u malých dětí, kde hrozí popálení a podráždění aromatickými silicemi. Stejnou službu vám může udělat horká sprcha či koupel, kde stoupající pára také uvolní dutiny.


Byliny při akutních příznacích i v pokročilé léčbě nachlazení
„Z bylin doporučuji jako bylinu první volby echinaceu purpureu (třapatka nachová), která účinně bojuje proti širokému spektru virů, ale bakterií. Hodí  se tudíž i na pokročilejší stádia rýmy, kdy je už vysmrkávaný hlen zbarven a není úplně čirý. Tato jinak velmi pěkná rostlinka v sobě skrývá obrovskou sílu: působí protizánětlivě, hojivě, antibakteriálně, antivirově a lymfaticky,“ vysvětluje Michaela Carter.
Echinacea podporuje pocení a tím posiluje imunitu stejně jako další zahřívající byliny - kurkuma, zázvor, skořice, badyán a další. Je velkou chybou vzít si při zvýšené teplotě antipyretika - léky potlačující teplotu. Zvýšená teplota je přirozenou reakcí organismu při boji s infekcí. Je známkou aktivace imunitního systému a její potlačení ztíží tělu boj s infekcí. Dospělí by neměli používat léky na potlačení teploty do 39 C. U dětí závisí posouzení, kdy je čas na potlačení horečky, na věku a na druhu onemocnění.
V zahraničí je populární hypertermie, terapie, která uměle vyvolá teplotu v lidském těle díky zahřívání těla až na teplotu 41st C. Tato terapie se používá úspěšně také například k léčbě nádorů.
Při prvních příznacích nachlazení se k echinacee výborně hodí světlík lékařský, při pokročilé a už zatuhlé rýmě sáhněte po celíku zlatobýlu a květu černého bezu. Pokud se přidá i teplota, nemusíte hned polykat paralen. Podobnou službu udělá i silný lipový čaj.
Nebojte se použít ale i běžně dostupné koření, které budete mít pravděpodobně doma. Použít lze spoustu druhů, od jemně strouhaného kořene zázvoru, stroužku česneku a cibule či kurkumy, až po středozemní koření typu tymián a rozmarýn či oregano. Ne nadarmo se vyskytují tyto byliny v tradičních receptech mnoha národů i našich babiček.
Výše uvedené byliny lze použít buď v kuchyni přímo do jídel, nebo si z nich můžete připravit čaj nebo silnější odvar. „Ve své praxi klinické naturopatky pracuji zejména s extrakty účinných látek těchto a mnoha dalších rostlin a jejich kombinacemi. Když je připravím skutečně na míru, dokáží nemocnému ulevit velmi rychle,“ popisuje svůj léčebný postup Michaela Carter.

Jak na chřipku a jak jí rozeznat od nachlazení?
Zatímco běžné nachlazení pravděpodobně zvládnete do pár dní, chřipka vás může poměrně dost potrápit. Ale jak ji rozeznat od „obyčejné“ rýmy a na co si dát pozor?
Stejně jako běžné nachlazení je chřipka virového původu a tak i její léčba  a prevence jsou téměř stejné. Nejčastějším rozdílem je, že chřipku provází především v prvních dnech horečka i nad 38 stupňů, celková zchvácenost, bolesti kloubů, svalů, pokožky a hlavy, rýma a bolest v krku často s kašlem a bolestí na hrudi. Někdy je přítomna nevolnost, zvracení a průjem. Nejčastější  a nejobávanější komplikací chřipky je přestoupení infekce na obalové vrstvy srdečního svalu a mozku, do dolních cest dýchacích a zápal plic.
„Pokud poctivě ležíte, léčíte se dostupnými prostředky, ale ani po několika dnech se příznaky nezlepšují, určitě vyhledejte lékaře. Komplikace u neléčené chřipky mohou být velmi vážné,“ varuje Michaela Carter. Lékař díky testům zjistí, zda není přítomná i bakteriální infekce a případně nasadí antibiotika. Díky testu bude léčba cílená a nebudete si oslabovat imunitu naslepo nasazovanými antibiotiky, které by v případě běžné virózy byla neúčinná.


Jak předcházet přenosu chřipky v případě epidemie?
Zdrojem je vždy nakažený člověk, který může virus vylučovat až deset dní, u dětí dokonce i déle. K přenosu přitom nemusí dojít jen přímým kontaktem s nemocným, ale i přes předměty, kterých se dotýkal. „Základní a zásadní prevencí je časté mytí rukou. Doporučuji aplikovat teplou vodu a mýdlo alespoň 20 sekund. Zároveň je dobré nejíst na veřejnosti a zkusit si nesahat na obličej. Děti, těhotné a oslabení jedinci by se ideálně v chřipkovém období měli vyvarovat pobytu v přeplněných prostorách,“ radí Michaela Carter a dodává: „Netřeba se ale se strachem zavírat doma. Jen místo návštěvy kina nebo nákupního centra vyrazte do přírody. Tam načerpáte novou energii a bez rizika nákazy.“
Související články

Ověřené recepty proti nachlazení a chřipce z celého světa

10.3.2017 00:01

24 hodinový plán jak porazit nachlazení

24.2.2017 00:01

Lék našich prababiček - kysané zelí

27.1.2017 00:01

Horečka není nemoc, ale spíš přirozená obranná reakce organismu na nemoc

31.10.2016 00:01

Echinacea - co byste o ní měli určitě vědět

12.10.2016 00:01

Podpořte imunitu proti chřipce a nachlazení

10.10.2016 00:01

Velký návrat rybího oleje - kde se vzal tento často nedoceňovaný zázrak?

6.10.2016 00:01

10 způsobů, jak používat oregánový olej pro lepší zdraví

14.6.2016 00:01

7 zdravotních důvodů, proč jíst česnek každý den

25.2.2016 00:01

Jak se může projevovat nedostatek vitamínu D

16.2.2016 00:01

Připravte si 3 netradiční bylinné nápoje pro zahřátí

9.2.2016 00:01

Dobroty, které v zimě zahřejí

18.1.2016 00:01

Podpořte imunitu proti chřipce a nachlazení

27.10.2015 09:41

Jak užívat nejzdravější med na světě

29.5.2015 00:01

Kombinace medu a zázvoru účinnější než antibiotika v boji proti superbakteriím

12.2.2015 00:01

Earth source - zdroj přírodních živin od firmy Solgar

10.2.2015 00:01

Respirační onemocnění: Jak jim předcházet a jak je léčit

28.1.2015 00:01

Prokázáno: Děti, které plavou, jsou zdravější!

14.1.2015 00:01

Rinoviróza není chřipka: Saunování jako prevence

17.11.2014 00:01

Nachlazení nejlépe zažene citron a med

12.11.2014 00:01

V chladných dnech jezte potraviny, které zahřívají

7.10.2014 00:01

Cibulové ponožky proti chřipce a nachladnutí

17.9.2014 00:01

10 triků našich předků proti nachlazení

16.9.2014 00:01

Pozor na sychravé počasí!

15.9.2014 00:01

5 tipů, jak se vyhnout letnímu nachlazení

16.7.2014 00:01

Astragalus: Největší ochránce

9.4.2014 00:01

Oreganový olej je přírodní antibiotikum

7.3.2014 00:01

17 zdraví prospěšných účinků kajenského pepře

24.2.2014 00:01

5 nejrozšířenějších mýtů o chřipce aneb Jak zatočit s viry přírodní cestou

31.1.2014 00:01

Kurkuma - neuvěřitelně zázračná bylina

29.11.2013 08:31

Jak se v zimě vyhnout nachlazení?

26.11.2013 08:31

Vitamín C - vitamín všech vitamínů

12.11.2013 00:01

Recept na speciální česnečku, která zatočí s viry

1.11.2013 00:01

Potraviny jako léky

28.10.2013 00:01

Účinek kurkumy je srovnatelný s mnoha léky

10.10.2013 00:01

8 způsobů využití tea tree olejíčku k řešení zdravotních potíží

9.10.2013 00:01

Příznaky chronického zánětu v těle a přírodní prostředky pro úlevu

12.9.2013 00:01

Sauna - kdy je vhodná a kdy ne

4.4.2013 00:01

Citronovo-zázvorový med proti kašli

12.3.2013 00:01

Chřipka - SPECIÁL

14.1.2013 00:01

Netrapte se v zimě kašlem

6.12.2012 00:01

7 pozitivních účinků zázvoru na vaše zdraví

14.9.2012 00:01

10 léčivých účinků zázvoru

19.6.2012 00:01

Čaj z lipového květu: prevence nachlazení

6.10.2011 00:01

Astragalus neboli kozinec blanitý pro lepší imunitu i sex

27.9.2011 00:01

Astragalus membranaceus: kozinec blanitý

16.11.2010 00:00

Léčivé polévky z celého světa: Americká maminčina kuřecí polévka proti nachlazení a chřipce

29.9.2010 00:00

Silný protivirový čaj

4.1.2010 00:00

Na kašel oregánový olej

20.11.2009 00:00

Přírodní zbraně proti chřipce

10.11.2009 00:00

Jak nedostat zápal plic

3.3.2009 00:00

Chřipka vás nezabije

28.12.2005 00:00

Naturopatie

20.11.2005 19:38

Antibiotika nejsou na chřipku!

22.2.2005 00:00

BOJÍME SE CHŘIPEK?

16.9.2004 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

K naturopatii mě v podstatě od mala vedla má maminka. Od mala spolu...
Veronika  |  1.11.2017 09:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *