Jak vzniká migréna

19.7.2011 00:00
Zdraví

Abychom porozuměli vzniku migrény, musíme od sebe odlišit dva důležité faktory: spouštěcí podněty ataků migrény a příčiny ataků migrény

Mnozí z vás tím mohou být zmateni, doc. Gobel, specialista na bolesti hlavy, nám předkládá vysvětlení na základě příkladu: Lehnou-li si dva muži na slunce, může jeden dostat úpal, druhý ne. Vznik úpalu nezávisí pouze na délce slunění a in­tenzitě slunečního záření, ale i na stavu pokožky. Člověk světlé pleti dostane úpal rychleji než člověk s tmavou kůží. Vlastní příčinou úpalu je vrozená menší koncentrace pigmentu, spouštěčem, odborně nazývaným trigger, jsou u úpalu sluneční paprsky.

Vědci konstatovali, že příčinou migrény může být vrozená zvláštní citlivost na náhlé změny v nervovém systému. Nedávno byly díky moderní molekulární biologii a biochemii objeveny biochemické mechanismy vedoucí k atakům migrény a bolestem hlavy. Například se zjistilo, že určité tělu vlastní látky -- poslové, jako 5-hydroxytryptofan (serotonin), zkráceně 5-HT, pravděpodobně hrají významnou roli při vzniku migrény. Jasným důkazem důležitosti role 5-HT na vzniku migrény je jeho zvýšená sekrece během ataku, který se dá nepřímo zjistit naměřením zvýšené hladiny 5-HT v krvi. Posel 5-HT se ukládá na nejrůznějších vazebných místech v mozku. Proto jsou vyvíjeny látky, tak zvaní 5-HT- agonisté nebo 5-HT- receptoroví antagoniste, kteří obsadí stejná vazebná místa a tělu sugerují, že místa jsou již obsazena. Zpětnou vazbou mozek zabrání dalšímu vylučování 5-HT, protože „potřeba“ je již pokryta. U ataků migrény hrají pravděpodobně roli další biochemické látky, zatím však ještě nebyly objeveny. Na základě současného stavu vědy můžeme souhrnem říci, že migréna je vyvolána dysfunkcí centrálního systému neurotransmiterů.

Příčinou migrény je tedy dočasná dysfunkce. Jaké jsou spouštěcí podněty neboli „trigger“ ataků migrény?

Velmi častým spouštěcím faktorem jsou :
stres, změny po­časí, kolísání hormonální hladiny, například před menstruací, nedostatek spánku, nezvyklá fyzická zátěž, jako vyčerpání nebo odtučňovací kúry (hladovění!), změny ve stravování, nadměrné množství alkoholu anebo nikotinu, ale také vnější podněty, jako světlo, hluk nebo pachy.
 

Méně známé spouštěcí faktory:

velká vlhkost vzduchu excesivní spánek velké výšky, některé medikamenty (nitráty, reserpiny) studená jídla (například zmrzlina) čtení (například nevhodné brýle) intenzivní pachy fosforeskující světlo alergie

Člověk postižený migrénou samozřejmě nemůže vyloučit všechny spouštěcí faktory, například v našich povětrnostních podmínkách prostě musíme žít. Pro dovolenou si však může vybírat místa s menší vlhkostí vzduchu a bez výrazného vlivu větru.

Zdroj: Helga Vollmer - Aspirin, nakladatelství Pragma

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Neni cech, je to cizinec, nevim cemu se tak divis, snad je to dost patrne.
lenka  |  11.8.2013 11:10

Příčina migrény jsou slabé nervy, ať si tomu říká, kdo chce, jak...
Johan  |  11.8.2013 16:28

Dobrý den, jak nejúčinněji bojujete s migrénou? Nikdy jsem jí...
Ingrid  |  14.12.2014 15:40

Zdravím, o Senzycolu jsem taky už slyšela, ale stále váhám jestli jej...
Dominika  |  14.12.2014 22:14

Léčba migrény je běh na dlouhou trať, ale vím, že pitný režim je...
Anetka  |  15.1.2016 15:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *