Jak uvolnit ucpané dýchací cesty

7.10.2010 00:00
Zdraví

Několik osvědčených receptů, jak znova zprůchodnit ucpaný nos a dýchací cesty:

Zkuste ucpané dýchací cesty uvolnit snědením kousku nastrouhaného křenu nebo čerstvého zázvorového oddenku. (Případně snězte půl lžičky nakládaného křenu.) Křen i zázvor užívejte po jídle, abyste si nepodráždili žaludek.

Vypijte šálek zázvorového čaje, který připravíte přímo ze sáčku nebo z půl lžičky strouhaného zázvorového oddenku. Zázvor brání vzniku látek, které způsobují neprůchodnost průdušek, a navíc obsahuje sloučeninu gingerol potlačující kašel.

Do vývaru nebo polévky přidejte trochu omáčky Tabasco, drcených chilli papriček nebo pálivého koření wasabi, které se vyrábí z křenu a používá se na ochucení japonské pochoutky suši. Všechny tyto pálivé přísady posilují protisrážlivý účinek vývarů a polévek. Přidáte-li je do jakéhokoli pokrmu, začne se vám snadněji dýchat.  

Na noc si navlékněte mokré ponožky. Je to jeden z uznávaných alternativních postupu, jak srazit horečku a uvolnit ucpané dýchací cesty. Tím že se krev stáhne do chodidel, dojde k povzbuzení celkového krevního oběhu. (Krev stagnuje na nejméně průchodných místech.) Chodidla si nejprve nahřejte v horké lázni. Pár tenkých bavlněných ponožek namočte do studené vody, vyždímejte je a natáhněte si je, až si půjdete lehnout. Přes mokré ponožky si oblečte ještě suché vlněné ponožky. Tuto metodu nepoužívejte, pokud spíte v chladné místnosti.

Koupejte si chodidla v hořčičné lázni. Ve velké nádobě, ideální je umývadlo, rozpustíte 1 lžíci hořčičného prášku na 1 litr horké vody Hořčice stahuje krev do chodidel a pomáhá uvolnit ucpané dýchací cesty.

Vyzkoušejte starý prostředek na uvolnění dýchacích cest - hořčičný zábal. Tři lžíce hořčičných semen rozemelte na prášek (nebo použijte V3 šálku mleté hořčice), smíchejte se šálkem mouky nebo mletých ovesných vloček a přidejte právě tolik vody, aby vznikla pasta. Hrudník si natřete ochrannou vrstvou vazelíny a posléze hořčičnou pastou. Pronikavé aroma pomáhá uvolnit ucpané dutiny, teplo povzbuzuje krevní oběh a uvolňuje hlen. Zábal nechte působit maximálně 15 minut, aby nedošlo k popálení kůže.

Tohle raději nezkoušejte!

Některé léky proti rýmě obsahují antihistaminika, která účinkují dobře proti alergiím, ale bohužel nepomáhají proti ucpání dýchacích cest způsobenému nachlazením. Antihistaminikum ve skutečnosti ještě více zahušťuje hleny a tím ztěžuje smrkání i odkašlávání. Použijte raději některý z jednoduchých prostředků proti zahlenění, například nosní sprej Otrivin nebo Olynth. Nosní spreje aplikujte maximálně tři dny, jejich častější použití může mít opačný účinek a způsobit ještě vážnější ucpání nosu. Proti zánětu i oteklé sliznici působí například i Modafen.

Zdroj: Reader´s Digest Výběr - 1000 rad domácího lékaře

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A co zkusit MUDRU? Vzít do každého podpaží měkký míček /nebo...
Marie  |  8.10.2010 10:08

Pokud máš ucpaný nos tak určitě doporučuji bylinný sprej Rymastop....
Vlaďka  |  15.10.2013 22:24

Děkuji Vlaďi a lákadlo :) hleny a celkově průdušky trápí dceru už...
Jana  |  31.10.2013 21:35

Dobrý den tu https://drkh.cz/uvolneni-dychacich-cest-rady-a-tipy/ najdete...
Lenka Jeroutová  |  16.10.2018 10:25

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *