Jak správně léčit rýmu

2.2.2009 00:00
Zdraví

Nos je přirozenou vstupní branou do dýchacích cest, jeho význam znali už Hippokrates a Galén. V nose probíhá proudění vzduchu, je to 10.000 l za 24 hodin. Klimatizační funkce nosu zahrnuje ohřívání, zvlhčování vzduchu a jeho ochrannou funkci.

Ohřívání vzduchu se děje hlavně  na povrchu nosních skořep, zvlhčování zajišťuje sekret slizničních žlázek, řasinky epitelu spolu  s hlenem (mukociliární aparát) odstraňují prach a mikroby.  Při dobré funkci nosu   má vzduch po průchodu nosem do nosohltanu 34 stupňů C, 98% relativní vlhkost, a je zbaven cizorodých částic do velikosti 2 mikrometrů. Zdravá nosní sliznice zajišťuje slizniční imunitu (místní obranyschopnost) , v hloubce nosní sliznice probíhá vodně minerální hospodářství, působí zde hormony a léky. Další důležitou funkcí nosu je čich, dále se nosní dutiny uplatňují při rezonanci.

 


Infekce dýchacích cest jsou jedním z nejčastějších důvodů nemocnosti, tyto záněty většinou začínají rýmou. Rýma snižuje kvalitu života dospělého a pro nejmenší děti může být závažným stavem. U kojenců mají nosní dutiny malé rozměry , imunitní systém není ještě dostatečně vyzrálý, a proto bývají rýmy častější. Původcem jsou viry, na virem tangovanou sliznici může nasednout bakteriální infekce. Dítě má ucpaný nos, výtok z nosu je nejprve vodnatý, dále hlenový, při bakteriální superinfekci hlenohnisavý. Vznikají problémy při jídle, špatný spánek, může být i teplota. Léčebný režim při rýmě zahrnuje zvýšenou polohu hlavičky, dostatečný přívod tekutin, při teplotě antipyretika ( Panadol).


Dětem, které neumějí smrkat, musíme pomoci odsáváním nosu. Vhodná je například odsávačka Arianna Baby-vac, která je účinná, bezpečná a snadno se čistí. Nácvik smrkání je však možné začít již v 9 měsících věku dítěte. Správný postup je jednu nosní dírku ucpat, a druhou vysmrkat. Trpělivost, kterou rodiče dítěti věnují, se určitě vyplatí. V praxi vidíme časté chyby při smrkání, kdy dítě spíše nosní sekret nasává. Nosní dutiny, nosohltan, středouší, hltan, i dolní cesty dýchací jsou jakési spojené nádoby, nevyléčíme-li rýmu, vznikají u dětí zejména záněty středoušní či záněty hltanu. Po vyprázdnění nosu můžeme nosní sliznici opláchnout, aby aplikované léky měly lepší kontakt se sliznicí a rychleji účinkovaly. Stérimar bébé je fyziologický roztok mořské vody ve spreji, jde o přírodní produkt bez konzervačních látek. Specielní nástavec a kalibrovaná tryska zajišťují mikrorozptyl, dítě při aplikaci spreje do nosu posadíme. Poté vkápneme dekongescenční kapky, vhodné pro nejmenší děti, například Nasivin 0,01%, které vedou ke stažení cév v nosní sliznici, tím k ústupu otoku, dítěti se zprůchodní nos . Nástup účinku léku je rychlý a působí dlouhodobě, kapky dáváme dětem do nosu 2-3x denně , maximálně 7 dnů. K dobré regeneraci nosní sliznice a návratu všech jejích funkcí napomáhá aplikace Stérimaru bébé při rýmě i několik dnů po jejím ústupu.

Pro větší děti máme k dispozici dekongestiva s vyšší koncentrací účinné látky, například pro děti od 1 roku Nasivin 0,025% kapky, pro děti od 8 let a dospělé Nasivin 0,05% . Pro větší děti a dospělé je vhodným doplňkem léčby Stérimar s Cu ve spreji, který může být používán 14 dnů, u opakovaných rým je vhodný Stérimar. Při nadměrném užívání nosních kapek typu Sanorinu dochází k opačnému účinku, tzv. ?sanorinizmu ? kdy nosní sliznice zůstává trvale zduřelá. Pacient ve snaze si ulevit zvyšuje častost  aplikace nosních kapek, a může si způsobit trvalé nevratné změny, atrofii nosní sliznice. Při ní dochází k úbytku buněk i slizničních žlázek, trpí funkce nosu, sliznice krvácí a tvoří se bolestivé krusty ( strupy).           

Doc. MUDr Ludmila Vyhnánková, CSc.

Související články

Rýma

18.2.2006 19:51

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

trvá 7 dní, léčená týden. Řeč je o akutní rýmě, chronická rýma...
neléčená rýma  |  24.4.2018 18:48

Na rýmu neschopenku?Kdo ti jí dá?S rýmou bych ani k lékaři...
aha  |  24.4.2018 18:51

Ses probralo hned z komunismu - ne ? Dnes dá každej obvoďák, akorát...
sardanapal*  |  24.4.2018 18:57

Já mám taky na baterie a ne na vysavač a žádný šmejd to rozhodně není.
Helena  |  25.4.2018 20:03

Do 2 dl studene vody zamichejte 1/4 cl pepre v prasku. Pijte podle potreby,...
vaidyaraja  |  2.5.2018 14:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *