Jak se zbavit průjmu?

13.7.2011 00:00
Zdraví

Průjem v jeho počátcích řeší většina pacientů samoléčbou. Pokud člověka postihne, je třeba dodržovat určitá režimová opatření.

Neměl by zapomínat doplňovat ztracené tekutiny a minerály. Vhodné jsou neslazené čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící draslík. Součástí léčby by měla být i strava bohatá na vitamíny a minerály, která však nezatíží trávicí ústrojí. V rámci diety je vhodné zvolit suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Jakmile se zdravotní stav pacienta zlepší, může do svého jídelníčku zařadit také vařené brambory, vařené nebo dušené bílé maso atd.

Léčbu průjmů je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. Protože není často známa příčina onemocnění, tedy není zřejmé, zda se jedná o průjem virový nebo bakteriální, je vhodné vybrat pro pacienta takovou léčbu, která funguje na všechny typy průjmu. Je vhodné použít přípravky, které působí na přírodní bázi, dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení, mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají. Léčivé přípravky by však neměly barvit stolici. Krev ve stolici totiž může upozornit na vážnější onemocnění.

 

MUDr. Marek Beneš, Klinika hepatogastroenterologie IKEM

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Bakteriální průjem se pozná z výtěru, ale testy na střevní viry se...
A jak to pozná doktorka  |  31.5.2017 10:55

No, když mě chytne průjem, tak já osobně beru hidrasec...
Dáša  |  15.6.2017 15:34

Už víme co nebrat reklamko.
.  |  15.6.2017 15:40

ty průjmy a střevní potíže jsou vždycky hrozné, obzvlášť v létě,...
Julča  |  28.6.2017 08:21

mám aktuální zážitek,průjem umím zastavit tím,že si vezmu 4 tabletky...
Já  |  28.6.2017 19:37

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *