Jak se chránit před zánětem močového měchýře?

5.4.2012 00:01
Zdraví

Každá žena, která je ohrožená cystitidou, by měla dodržovat následující pravidla, která ji mohou chránit před infekcí:

1. Sprchování lépe odstraní bakterie z ústí močové trubice než koupání. Mytí nedráždivým prostředkem a opláchnutí čistou vodou je základní preven­tivní opatření. Při koupeli nepoužívejte bublinkovou kou­pel, vyhněte se vaginálním výplachům a nepřidávejte různé oleje do koupele. Tyto prostředky dráždí genitálie jak che­micky, tak i tím, že narušují kyselé prostředí pochvy, a tak podporují růst cizích mikrobů vyvolávajících zánět. Sprchování může udržet ústí pochvy v čistotě.

2. Mikroby dobře prospívají v teplém a vlhkém prostředí, nos­te proto raději bavlněné prádlo než výrobky z umělých vlá­ken. Bavlna lépe nasává a odstraňuje vlhkost.

3. Ženy trpící diabetem, jejichž moč obsahuje cukr, více ohro­žuje mikrobiální infekce, protože se jim v jejich moči lépe daří. Musí proto daleko přísněji dbát na osobní hygienu a současně hlídat svou hladinu cukru v krvi, a tím i v moči.

4. Vyprázdněte svůj močový měchýř před a po pohlavním sty­ku. Proud moče odplaví mikroby u povrchu genitálu a sni­žuje riziko infekce. Ještě účelnější je dokonalé osprchování genitálu po styku.

5. Nikdy nezadržujte moč. Je-li měchýř naplněn, jsou stlačeny krevní cévy v jeho stěně a omezen průtok krve, tím se ome­zuje působení látek zajišťujících obranyschopnost organis­mu. Stagnující moč v měchýři poskytuje živnou půdu pro růst nejrůznějších mikrobů. Proto vyprazdňujte měchýř kdykoli ucítíte nutkání.

6. Nenoste těsné kalhoty zvláště z umělých tkanin, zejména když jste již prodělala cystitis. Dráždí ústí močové roury a pochvy a nedovolí odpařovat vlhkost.

7. Vypijte nejméně šest až osm sklenic vody každý den.

8. Někteří doporučují pití klikvové šťávy, která zvyšuje kyse­lost moče, a tím vytváří nepříznivé prostředí pro růst mik­robů. Tato zkušenost se mně potvrdila u některých žen, ale nikoli u všech.

9. Špatně zasunutý antikoncepční prostředek, diafragma, mů­že dráždit. Jestliže se u vás cystitis opakuje, zkuste použí­vat jinou antikoncepci.

10.Suché stěny pochvy jsou přístupnější infekci, je to riziko, které se vyskytuje u žen po menopauze jako důsledek sní­žené hladiny hormonu estrogenu. Jste-li v tomto věkovém období, pak léčení pomocí tabletek nebo místně krémem obsahujícím tento hormon vyřeší tíživý problém. O radu a předpis musíte požádat lékaře. V každém případě lze použít některé neutrální želé. Vyhněte se výrobkům na bá­zi petroleje, které dráždí.

11.Jestliže používáte vložky, měňte je co nejčastěji, aby se za­bránilo růstu a usazování bakterií okolo ústí pochvy.

12.Při různých sexuálních praktikách s konečníkem se zvyšu­je riziko zánětu močového měchýře, protože je možnost přímého přenosu in­fekce z konečníku.

Když se budete řídit těmito jednoduchými radami, a pře­sto občas onemocníte cystitidou, můžete, dříve než navštíví­te lékaře, podniknout tento pokus. Vypijte sklenici vody, do které jste dali lžičku sody bikarbony. To vás zbaví pálení při močení. Opakujte to třikrát po hodině. Pití vody by mělo vy­volat zvýšené močení, které má odstranit bakterie z měchý- ře. Pokračujte v této léčbě, dokud nevyhledáte lékaře. Jestli­že to bude až za několik dní, pijte později jen čistou vodu bez bikarbony.

Zdroj: Dr. Isadoore Rosenfeld - Moderní prevence, nakladatelství Alpress

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Perfektný článok! Dala by som ho ako povinné čítanie pre všetkých,...
tkst  |  5.4.2012 11:17

často pít
Mr doktor  |  12.4.2012 23:42

Dobrý den, děkuji za hezký článek. Do nedávna se mě velice týkal,...
Petra  |  24.9.2014 11:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *