Jak přežít poruchu srdečního rytmu

14.1.2004 00:00
Zdraví

Lidem chodí mailem rada, jak přežít poruchu srdečního rytmu, pokud nablízku není žádná pomoc. Když je postihne fibrilace komor, která se projevuje velmi rychlými a nepravidelnými stahy srdečního svalu, měli by podle amerického kardiologa Daniela Rochmana opakovaně a silně zakašlat. Pokud se jim podaří do deseti vteřin obnovit pravidelný chod srdce, jsou zachráněni. Jinak upadnou do bezvědomí, jež často končí smrtí.

Ačkoli rada vypadá neobvykle, je to podle přednosty kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny Josefa Kautznera skutečně možnost, jak si zachránit život. Fibrilace komor je častou komplikací infarktu myokardu, vzniká také při zásahu elektrickým proudem a při podchlazení.

Pokud člověk ucítí v hrudi prudkou bolest, která se začne šířit do paže a až do spodní čelisti, jsou mu podle Rochmana rady z kurzů první pomoci k ničemu - tam se učil zachraňovat jiné. Sám si může pomoci tím, ze bude opakovaně a velmi silně kašlat.

Před každým zakašláním se však musí hluboce nadechnout, kašlat musí zhluboka a dlouze, jako by chtěl hluboko z plic vykašlat hlen. Kašlání se má každé dvě vteřiny opakovat, dokud se pravidelný chod neobnoví, nebo dokud nepřijde pomoc.

Podle Rochmanova vysvětlení hluboké vdechy dodají do plic kyslík a pohyby při kašli stlačují srdce a udržují krevní oběh. Tlak na srdce pomůže obnovit řádný rytmus.

"Někdy se dá fibrilace přerušit úderem do hrudníku. Pokud by pacient stihl zakašlat na začátku, někdy se podaří chvění přerušit, stejně jako úderem," uvedl Kautzner.

Při fibrilaci komor nevypuzují komory žádnou krev, krevní oběh se zastavuje a člověk je ohrožen na životě. Naopak vážnější ohrožení neznamená fibrilace síní, neboli jejich míhání. Projevuje se nepravidelným tepem a je častá u starých lidí s ischemickou chorobou srdeční.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Xin An
Hana  |  5.3.2007 17:18

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby...
Mahuleno  |  21.1.2010 12:45

MaxiCor pomůže na srdce, více na farmax.cz, mají zajímavý eshop, rady a...
silva  |  30.6.2010 00:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *