Jak přežít horké dny

12.8.2004 00:00
Zdraví

Zapisovat si množství vypitých tekutin a polepit okna bílým papírem radí odborník lidem, kteří v těchto horkých dnech musejí pobývat v místnostech bez klimatizace. Rozpálený vzduch dobře ochladí také to, když se před zapnutý větrák pověsí mokrý ručník. ČTK to řekl sociální ekolog Zdeněk Joukl.

Kromě vody v potravě, jako jsou polévky nebo ovoce, je podle něj třeba vypít za den nejméně 2,5 litru tekutin. Rozhodně však ne alkohol, lepší jsou bylinkové čaje. "Je dobré zapisovat si vypité množství," dodal. Starší lidé totiž nemají pocit žízně, na pití nemyslí ani děti. Je-li vše zapsáno, je na první pohled jasné, zda člověk vypil svoji denní dávku.

V panelových bytech zalitých sluncem se podle Joukla vyplatí polepit okna bílým papírem. Bílá odráží sluneční paprsky, a tak udělali dobře ti, kdo si nechali dát do oken bílé žaluzie. Sluneční žár zastaví i rolety. Pokud je pak v místnosti šero, stačí rozsvítit. "Rolety je vhodné občas postříkat vodou z ručního rozprašovače na květiny," poradil Joukl.

Na ochlazení horkého vzduchu má odborník další radu - napustit vanu vodou do výšky několika centimetrů - odpařováním se teplota v místnosti sníží. Člověku se také uleví, když se občas postříká rozprašovačem, ještě příjemnější je vlažná sprcha. Tělo se lépe ochladí, když se voda neutře a nechá se oschnout.

Doma je možné odložit téměř všechno oblečení. V práci je oděv nezbytný, ale pokud je z lehkých přírodních materiálů, i horko se lépe snáší. Šat by měl být co nejsvětlejší.

V horku nebývá chuť na teplé jídlo. Pokud se nevaří, prospěje to i klimatu v bytě, protože ze sporáku či trouby nesálá teplo.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pánové, nezapomeňte máčet pytlíky aby vám nezaschly a neupadly....
Ble  |  22.8.2012 11:27

Jedině vždy na chvilku strčit zadek do Calexky !!
!!  |  22.8.2012 11:28

a vcem se ty pytle maji macet,staci voda?
Bleku  |  22.8.2012 11:31

Jó stačí voda, hlavně studená!
Ble  |  22.8.2012 12:28

Pokud člověk nemusí na slunce, je to v pohodě. A nejsou už naštěstí...
jarouseek  |  22.8.2012 23:23

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *