Jak předcházet migréně

27.6.2002 00:00
Zdraví

Podle dlouholetých zkušeností amerického profesora Diamonda jsou pacienti s migrénou velmi citliví na změny v průběhu dne a změny doby spaní. Pacienti proto na jeho klinice musejí striktně dodržovat danou dobu jídla a spánku a provádět uvolňovací trénink proti stresu. Jedním z jeho vysvětlení víkendové migrény je fakt, že si pacient dá šálek kávy nebo čaje nebo snídani v jinou dobu než obvykle během týdne, kdy chodí do práce.

Kromě toho drží jeho pacienti dietu, při níž jsou dovoleny káva bez kofeinu, ovocné džusy a soda, za den nanejvýš jedna sklenice vína, malý panák vodky nebo skotské, více alkoholu však ne.

Dále je dovoleno pouze čerstvé maso, drůbež nebo ryby a vejce, zakázána jsou nečerstvá, seschlá, uzená, kvašená nebo naložená jídla, to znamená mimo jiné i šunka, salámy, párky nebo nakládaní herynci.

Povoleny jsou mléko a sýry, zakázán je nakládaný sýr, parmazán je dovolen pouze k ochucení, podobně jako jogurt, máslo a šlehačka.

Čerstvá zelenina je dovolena v jakékoli formě, pouze ne nakládaná, napři'klad kyselé zelí, a fermentované sójové výrobky.

Pacienti trpící migrénou by rovněž neměli jíst ořechy a semínka, to znamená ani arašídové máslo, ani sezam nebo dýňová semínka.

Mnozí lidé mohou mít k migréně sklony - jejich migréna "spí", dokud se spouštěcími faktory "neprobudí". Proto je důležité poznat vlastní spouštěcí faktory, abyste se jim mohli cíleně vyhýbat, odbourat je nebo dokonce vyřadit ze svého života. Díky podobným opatřením je možno ataky migrény a jejich intenzitu snížit.

Pozn. Americký profesor Seymor Diamond je jedním z prvních lékařů, který založil kliniku zabývající se bolestmi hlavy.

Zdroj: Helga Vollmer - Aspirin - Lék století dělá kariéru, nakladatelství Fontána - Pr

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

. . .prepsala jsem se, Topamax
Jana  |  14.8.2015 17:21

Jano, migréma může být psychosomatická . Jak to máš doma s manželem?...
Liu  |  14.8.2015 18:41

Liu, diky za odpoved, ale myslim, ze psychikou to nebude. Mam pulrocni...
Jana  |  15.8.2015 08:36

Dobry den, migrenami jsem zacala trpet asi pred rokem a trictvrte. Pred...
Pata  |  28.10.2015 21:30

Dobry den, migrenami jsem zacala trpet asi pred rokem a trictvrte. Pred...
Pata  |  28.10.2015 21:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *