Jak podpořit produkci serotoninu

5.11.2004 00:00
Zdraví

Serotonin je jedním ze základních neurotransmiterů. Umožňuje komunikaci mezi jednotlivými synapsemi v mozku a ovlivňuje tak emoce, paměť, bolest, spánek i apetit. Přispívá také k celkovému pocitu pohody. Jeho nedostatek se projevuje depresí, poruchami spánku, nervozitou až agresivitou. Hladina serotoninu se dá ovlivňovat chemickými léky i přírodními prostředky.

1) L-Tryptofan
Mozek syntetizuje serotonin z tryptofanu, aminokyseliny, která se dostává do těla potravou. Vysoký obsah tryptofanu se nachází v banánech, avokádu a mléčných výrobcích. Dále tvorbu serotoninu přímo podporují následující potraviny: maso (zejména krůtí a lososí), vejce, celozrnné pečivo, švestky, rajčata, ořechy, luštěniny a zelená listová zelenina.
L tryptofan lze též zakoupit jako potravinový doplněk.

2) Rozchodnice růžová
Adaptogen Rozchodnice růžová obsahuje účinné látky jménem rosavin a salidroside, které zvyšují hladinu serotoninu v mozku, čímž snižují depresi. Navíc má Rozchodnice růžová pozitivní účinky na sexuální funkce, imunitní systém, paměť a celkovou regeneraci organismu.

3) Noni
V roce 1993 byl ve šťávě noni zjištěn skopoletin a serotonin, později rovněž melatonin. Vědci došli k závěru, že tyto hormony spolupracují mezi sebou a ve spojení s xeroninem zmírňují napětí a stres, podporují úpravu biologického rytmu spánku a bdění, menstruačního cyklu, napomáhají zlepšení nálady a uvolnění. Podporují rovněž procesy regenerace a restaurace poškozených buněk.
Melatonin a serotonin působí podpůrně při léčbě depresí, fobií (strach z výšek), břišních křečí v době menstruace a premenstruačního syndromu. Upravují psychický stav a spánek, regulují biorytmus spánku a bdění a zpomalují proces stárnutí buněk.
Pro osoby, které využívají mobilní telefon, je důležité vědět, že jsou ohroženy škodlivým působením elektromagnetického záření, způsobujícím postupnou ztrátu neurotransmiterů v mozku, což může být příčinou vážných nemocí! Podle amerických vědců melatonin a serotonin působí jako ochrana proti tomuto postupnému procesu.

4) Kudzu
V r. 1989 vědci z univerzity Severní Karolíny uveřejnili první zprávu na téma kudzu, v níž konstatovali, že kořen této rostliny stabilizuje nervový systém, neboť podporuje produkci hormonů serotoninu a dopaminu v mozku. Díky kudzu zůstává serotonin a dopamin déle v oběhovém ústrojí. Dále se též kudzu podílí na procesu zpomalování rozkladu etanolu na škodlivý aldehyd kyseliny octové a podporuje regeneraci alkoholem zničeného organismu.

5) Fototerapie
S cílem stimulovat zvýšení syntézy serotoninu se pacientům doporučuje fototerapie, obzvláště v zimě, kdy je zkrácená doba slunečního světla. Fototerapie depresivních pacientů byla velmi rychle přijata a praktikována na desítkách klinických pracovišť. Osvětlení světlem o intenzitě 10 000 luxů má trvat 30 minut denně, 2500 luxů 1 až 2 hodiny denně, pokud možno ráno po probuzení. Zatímco účinek farmak nastupuje po několika dnech až týdnech užívání, výsledky mnoha studií ukazují, že zlepšení depresivních symptomů nastává již po jedné hodině osvícení.

NEZDRAVÉ ZPŮSOBY:

6) Nikotin a alkohol
Obě tyto drogy podporují uvolňování serotoninu na nervových synapsích. Způsobují tak, že člověk má zlepšenou náladu, uvolní se a na chvíli zmizí starosti i úzkost. Pokud však “nepřikrmujeme“ tento stav a nedráždíme serotoninové receptory znovu a znovu tím, že dál a dál pijeme a kouříme, což má samozřejmě plno vedlejších negativních účinků na zdraví organismu, pak dochází k nedostatku serotoninu a vzniku deprese. Mnohem vhodnější je proto podporovat tvorbu serotoninu potravou, popřípadě výše zmíněnými potravinovými doplňky, které nacházejí uplatnění právě při zmírňování abstinenčních příznaků při odvykání od alkoholu a kouření.

7) Čokoláda
I čokoláda může vytvářet závislost, protože obsahuje kromě serotoninu a tryptofanu i plno dalších látek, které mají stimulační účinek na nervový systém.

Autor: mk

Související články

Deprese a doplňková léčba

21.10.2003 00:00

Užitečné aminokyseliny

2.6.2003 00:00

Závislost na čokoládě

24.10.2002 00:00

Stravou proti depresím

23.1.2002 00:00

Recept na dobrý noční spánek

5.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jo, i léky jsou dvojsečná zbraň. Těžké situace se mají řešit,to...
Pampeliška  |  26.7.2014 06:56

Čokoláda neobsahuje serotonin, ale prekurzory serotoninu GABA a tryptofan....
Viktor  |  4.11.2014 14:28

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:56

Jediné co opravdu pomáhá a mě také zcela pomohlo je dostatek omega 3...
Martin  |  6.1.2015 21:21

si představuješ čerstvý rybí tuk? Já tedy jedině krátce po zabití...
Jak  |  7.1.2015 21:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *