Jak minimalizovat vedlejší účinky hormonální antikoncepce

5.3.2003 00:00
Zdraví

Hormonální antikoncepce má jako většina léků vedlejší negativní účinky na organismus. Pokud jste v situaci, kdy musíte hormonální antikoncepci užívat, měly byste znát, co zvyšuje její rizikovost a jak můžete negativní účinky zmírňovat.

Rizikové skupiny pro užívání hormonální antikoncepce: Ženy s vysokým krevním tlakem
Ženy s vysokým cholesterolem
Ženy s nadváhou
Diabetičky
Kuřačky
Ženy trpící na Candidózu - kvasinková onemocnění, mykózy

Negativní vliv hormonální antikoncepce na játra lze snížit (oslabená játra se mohou projevit vznikem pigmentových skvrn na obličeji a proto pozor na solárko!):
a) posilováním jater - šťáva z černé ředkve (Rabanon), přidávání rozemletých semínek ostropestřece marijánského do jídel, kúra bylinným sirupem Regalen, jarní salát z mladých listů smetanky lékařské
b) zamezením působení dalších látek s toxickým účinkem na játra - alkohol, drogy, plísně z potravin (např. aflatoxiny)?

Negativní vliv hormonální antikoncepce na krevní oběh lze snížit:
a) konzumací potravin bohatých na vitamín C (ovoce), rutin (pohanka, brokolice, bílá dužina citrusových plodů, rybíz, borůvky, šípky)
b) v případě rodinné predispozice k rozšířeným žilkám a křečovým žilám je vhodné užívat jednou do roka prostředek na posilnění cévního systému - např. Korolen
c) zařazováním do jídelníčku potravin, které snižují krevní tlak a působí proti tvorbě cévních usazenin a sraženin - česnek, cibule, ryby, olivový olej, feferonky, zázvor, červené víno a zelený čaj
d) nekouřením!

Negativní vliv hormonů (estrogenů) na rozvoj kvasinek (Candida albicans) ve střevech, pohlavních orgánech a posléze v celém organismu lze minimalizovat:
a) omezením užívání antibiotik pouze na závažné bakteriální infekty, protože antibiotika narušují přirozenou střevní mikroflóru (antibiotika neúčinkují na virové infekce jako je chřipka)
b) obnovováním střevní mikroflóry pomocí probiotik - např. Acidophilus 6 miliard (obsahuje kmeny bakterií, které jsou pro naše střevo prospěšné) a zakysaných mléčných výrobků (účinné jsou pouze čerstvé!)
c) omezením sladkých jídel, zrajících sýrů, alkoholu, bílého pečiva a instantních a chemicky konzervovaných výrobků - podporují též rozvoj kvasinek
d) užíváním protikvasinkových (protiplísňových prostředků) - česnek, čaj lapacho, Korolen, Vironal, Cytosan, Šťáva z celých listů aloe vera, Kaprylová kyselina

Problémům s absencí či nepravidelností menstruace po vysazení hormonální antikoncepce je možno předcházet:
a) pomocí bylinného sirupu na harmonizaci hormonálního systému Gynex
b) klasickou homeopatií

Dle některých studií může hormonální antikoncepce zvyšovat riziko rakoviny prsu. Je proto vhodné omezit další rizikové faktory jako např.:
 • konzumaci tučných jídel (např. tučných sýrů)
 • konzumaci alkoholu
  Ochranný efekt proti rakovině prsu mají např. fazole, sójové boby, zelí, brokolice, ovoce a zelenina s vysokým obsahem vitamínu C, ryby, pšeničné otruby a olivový olej.

  Negativní vliv estrogenů na psychiku je dán snižováním hladiny B vitamínů v těle.Zlepšit stav psychiky můžete:
  a) doplńováním B vitamínů ze stravy (vajíčka, celozrnné obiloviny, luštěniny, ovesné vločky, zelenina, maso, mléčné výrobky)
  b) příjmem potravinových doplńků - např. Stress B complex
  c) omezením jiných faktorů, které snižují hladinu B vitamínů (konzumace bílého cukru, bílého pečiva, alkoholu, kofeinu, užívání některých léků)

  Negativní vliv hormonů na celulitidu lze snížit:
  a) omezením konzumace sladkostí, bílého pečiva, instantních polévek
  b) zařazením luštěnin, celozrnných obilovin, bílého masa, zeleniny a ovoce do jídelníčku
  c) chůzí, tancem, během, plaváním či jiným pohybem
  d) lymfatickými masážemi
  e) pročišťováním organismu očistnými půsty (max. dva dny), Šťáva z celých listů aloe vera, jucca, chlorella či Regalen(nejvhodnějším obdobím je jaro!)... f) užíváním speciálních potravních doplňků proti celulitidě a na podporu cévního oběhu - např. Gotu kola

  Mýtus o antikoncepci a hezké pleti:
  V případě zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů (androgenů - testosteronu) v krvi, která se projevuje tvorbou akné, padáním vlasů, nadměrným ochlupením, může hormonální antikoncepce (zejména s antiandrogenním účinkem - Diana 35) mít pozitivní vliv na pleť. I když i v tomto případě nejde o kauzální léčbu, která by řešila příčinu zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů (např. oslabená játra) a po vysazení antikoncepce se stav opět zhorší.
  Ve většině případů však není akné u dívek způsobeno zvýšenou hladinou mužských pohlavních hormonů a antikoncepce je pak v tomto směru neúčinná či dokonce může stav zhoršit (např. v případě, kdy jsou v organismu rozmnoženy kvasinky).
  Častému objevení akné po vysazení hormonální antikoncepce se dá předejít správnou výživou, užíváním Gynexu
   pro zharmonizování hormonálního systému a Acidophilusu 6 miliard na obnovení zdravé střevní mikroflóry.

  Autor: mk
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Jen blbněte a rozhoďte si celý tělo hormonama.Znám bohužel ve svém...
  Jitka  |  18.1.2012 13:16

  Beru antikoncepci Adele a přibrala jsem 4kg! když jsem je na jeden měsíc...
  Kata  |  29.3.2012 16:46

  Nevím zda jsem jediný případ co musí užívat antikoncepci, ale musím....
  Šárka  |  7.8.2013 07:28

  Je mi 17 let. Od svých 15ti let jsem nucena užívat hormonální...
  Cali  |  18.9.2014 10:17

  důvody si můžete nastudovat...
  kamila  |  14.4.2015 11:09

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *