Jak se diagnostikuje poševní mykóza

22.8.2002 00:00
Zdraví

Mykóza neboli pomnožení plísní (nejčastěji kvasinek Candida albicans) se projevuje svěděním, pálením a bělavým výtokem. Žena, která mykózu již jednou prodělala, toto onemocnění často rozpozná sama.

Gynekolog by měl být navštíven vždy, pokud se:
- jedná o první onemocnění
- jedná o mykózu nezabírající na volně dostupné prostředky
- jedná o mykózu v souvislosti s těhotenstvím
- současně vyskytuje i horečka nebo bolesti v podbřišku

Lékař odebere výtěr ze zadní klenby poševní. Plísně se dají zpravidla rozpoznat již při přímém pozorování pod mikroskopem.

Pokud nejsou žádné plísně objeveny nebo pokud se jedná o ženu, která trpí opakovanými problémy může lékař poslat výtěr na kultivaci. Zde se pak "vaše" plísně pozorují při růstu a šíření v různých výživných roztocích. Tak se mohou rozlišit různé druhy Candidy nebo být stanoveny bakteriální původci poševního zánětu.

Při opakovaných zánětech je vhodné též vyšetřit hladinu krevního cukru pacientky, protože cukrovka může být jednou z příčin opakovaných mykóz.

Velmi často jsou však opakované poševní mykózy důsledkem rozšíření kvasinek ze střev, kde k jejich pomnožení dochází v důsledku léčby antibiotiky a hormony současně s nevhodným způsobem stravy s velkým obsahem rafinovaných cukrů a chemických látek v potravinách. Tato příčina však bývá spíše stanovena lékaři celostní medicíny podle anamnestických údajů a podle celkových potíží pacientky. Průkaz plísní v organismu může být proveden též pomocí EAV přístroje (elektroakupunktura dle Volla).

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Alenko, ja mampresne tuhle tu samou situaci, gynekolog mě porad odbije s...
Popsie  |  22.8.2014 10:04

pro Lena: a ty 4 měsíce jste měla mykozu? Já jsem totiž antikoncepci...
Michaela  |  18.10.2014 22:43

Míšo, mám vyzkoušené po dlouholetých útrapách s mykózou kúru...
Simča  |  10.12.2014 13:30

l
k  |  8.1.2015 17:07

Měla jsem mykózu neustále furt dokola a nejvíc mi asi pomohl wobenzym, i...
Helena  |  2.5.2017 09:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *