Jak se bránit proti nachlazení

11.10.2002 00:00
Zdraví

Prevence je vždy lepší než léčba. Kdo trpí na podzim a v zimě často na rýmu, kašel, chrapot či chřipky, měl by se včas snažit podpořit svůj imunitní systém.

Dnes trpí lidé více na nachlazení než v dřívějších dobách, jelikož imunitní systém není trénován klimatickými stimuly. Většinu času trávíme ve vytápěných prostorech a jsme více či méně zchoulostivělí.. Dříve měli lidé v každém domě často pouze jednu místnost, kde se topilo - kdykoliv šli na chodbu, pro dříví či na záchod, byli vystaveni chladnému vzduchu.

K starým dobám se již asi nevrátíme, ale i dnes si můžeme účinně trénovat imunitní systém - stačí pravidelné procházky na čerstvém vzduchu či začít navštěvovat saunu. Osvědčeným prostředkem je i střídání studené a teplé vody při sprchování. S otužováním bychom však nikdy neměli začínat v době, kdy na nás již "něco leze".

Nesmíme ani zapomínat na faktory, které náš imunitní systém oslabují. Jde především o stres, nedostatek spánku, nadměrnou konzumaci alkoholu, kouření či nedostatečnou výživu.

Z bylinných preparátů či vitamínových přípravků je k prevenci nachlazení možno použít např.:

Vironal - bylinný sirup působící proti virům, bakteriím v organismu a plísním ve střevech, posilující dráhu plic a sleziny (orgán důležitý pro imunitu). Je prevencí infekcí horních cest dýchacích, chřipek, zánětů dutin, onemocnění plic, středouší… Lze využít i k doplňkové léčbě, k vyvolání pocení nebo pro lepší činnost lymfatického a imunitního systému

Echinacea - bylina vysoce účinná v prevenci a zánětů a bolestí v krku a nosohltanu, zánětů mandlí a některých zánětlivých procesů v trávicím traktu a močovém měchýři, posiluje imunitu, podporuje vykašlávání, dokáže povzbudit bílé krvinky (leukocyty) k větší protiinfekční aktivitě.

C vitamín - účinný antioxidant, ve vyšších dávkách (cca 3g) pomáhá zmírnit či zastavit průběh nachlazení, zvyšuje přirozenou obranyschopnost, pomáhá při horečkách a zánětlivých stavech.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Máme s dětmi 3 zásady - 1) mít si často ruce mýdlem 2) hodně pít...
Karolínka  |  16.10.2014 10:06

A i u miminek je dobrá prevence. Kapeme Quixx baby kapičky s mořskou...
káka  |  9.9.2015 09:32

Dobrý den, nevím jestli tady to dohadování co je lepší jestli wobenzim...
Katka  |  7.12.2015 08:08

Mě na časté onemocnění pomohlo, když jsem radikálně změnila...
klára  |  9.12.2016 10:00

Ano je spoustu preparátů,ale apocurenzim mi teda přijde drahý, já taky...
Sára  |  12.12.2016 17:45

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *