Jak bojovat proti oparům

12.7.2000 00:00
Zdraví

K vyvolání nepříjemných oparů někdy stačí pobyt na slunci, stres, leknutí, menstruace či zvýšená teplota. Většina populace se již někdy během svého života setkala s herpetickým virem, který má vznik oparu na svědomí. Tento virus pak celoživotně přežívá v lidském organismu a za určitých podmínek se aktivuje a způsobuje vznik oparu na rtech či puchýřků na genitáliích. Podle posledních výzkumů hraje při opakovaných projevech oparu roli naše strava, resp. poměr dvou aminokyselin - argininu a lyzinu.

Arginin je výživou herpetického viru a podněcuje jej k růstu. Nadměrný příjem potravin bohatých na arginin může podporovat vznik oparů. Proto ti, kdo na opary trpí, by měli ze svého jídelníčku vynechat ořechy, čokoládu a želatinu a omezit ječmen, kukuřici, oves, pšenici, těstoviny a růžičkovou kapustu, pokud je jedí ve větší míře.

Naopak příjem lyzinu má schopnost růst viru oparu potlačit. Jedna teorie tvrdí, že lyzin buňky obaluje do ochranného pláště, který brání virům vniknout do buněk a vyčerpat je. Potraviny s vyšším množstvím lyzinu jsou: mléko, sójové boby, maso, včetně hovězího a vepřového.

Plno lidí se však snaží konzumaci masa omezit či trpí nesnášenlivostí mléka - v těchto případech je nutno vyzkoušet příjem aminokyseliny lyzin ve formě potravinového doplňku.
Podle odborníků se k léčbě oparů doporučuje dieta s nízkým obsahem argininu a doplňkový lyzin, 1000 miligramů  denně.

Dalším způsobem, jak pomocí stravy potlačit opary, může být konzumace mořských řas. Když vědci přidali do zkumavek s lidskými buňkami, které byly infikovány virem oparu výtažky z mořských řas, šíření viru pokleslo o padesát procent.

L lysin můžete koupit na http://www.001shop.cz/SOLGAR/L-Lysin-1000mg-3

Autor: mk - zpracováno podle knih Potraviny -zázračné léky, Bible předpisů zdravé výživy

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já to zkoušel a přesný opak. Nějak mi asi chlast otupí imunitu a mám...
Martin  |  24.1.2016 14:32

Dekuji za radu s cibbulii:'!
Sona  |  3.2.2016 01:22

Popíjení čaje z Vilcacory.
Vilcacora  |  3.2.2016 07:47

Ahoj ja hodně trpívala na opary i na afty, pak mi znama poradila at vyzkoušim
Klára  |  22.2.2016 21:10

pivo a je to v pohodě
Klára  |  22.2.2016 21:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *