Internetová knížka už některým lidem zachránila život

28.4.2005 00:00
Zdraví

Některým lidem už zachránilo život to, že měli internetovou zdravotní knížku (IZIP). ČTK to řekl praktický lékař z Hostinného na Trutnovsku Libor Erlebacher. Tuto knížku nabídl pacientce, která při záchvatech ztrácela vědomí. Když k ní při jednom ze záchvatů přijela královéhradecká záchranka, lékař okamžitě mohl nasadit správnou léčbu. V době, kdy sanitka mířila k nemocné, mu totiž sestra z dispečinku našla na internetu její zdravotní údaje.

"IZIP znám od prvopočátku a snažím se pacienty, kteří by eventuelně mohli být adepty, do systému zavést," řekl Erlebacher. Problém vidí ale v tom, že do IZIP nemohou všichni, je totiž jen pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ta projekt ověřila a nyní jedná s ostatními pojišťovnami, takže by časem IZIP byl pro všechny.

Internetovou zdravotní knížku má každý třináctý pojištěnec VZP, tedy půl milionu z 6,7 milionu jejích pojištěnců, a přes 5000 zdravotnických zařízení. Před polovinu tvoří praktičtí lékaři, zbytek ambulantní specialisté a také deset z 200 českých nemocnic. Ve 29 se systém IZIP začíná zavádět a s 33 nemocnicemi pracovníci IZIP o spolupráci jednají, řekl novinářům výkonný ředitel IZIP Tomáš Mládek.

Erlebacher podotkl, že IZIP je výhodný nejen pro pacienty, ale i pro lékaře. Mnohdy je těžké rozhodnout o postupu léčby, hlavně u akutních stavů. "Jestliže může něco pomoci, myslím, že to každý lékař ocení," řekl. Lékaři v IZIP ušetří své rozpočty, aniž by zhoršili péči o pacienty, naopak ji zlepší. Nezatěžují totiž nemocné opakovaným vyšetřením, ale najdou si výsledky v internetové knížce. Lékaři jsou motivováni i tím, že každý zápis je honorován.

Mládek připomněl, že systém vznikl v hlavách lékařů a pro jejich potřeby. Pacienti si z předchozí léčby pamatovali útržky, lékař pak musel pověřit sestru, aby mu informace sehnala. Než zprávy přišly, pacient byl pryč a měl už léčbu. "V IZIP dostane lékař objektivní a kvalitní informace ve správný čas a na správném místě," uvedl Mládek. Lékař v IZIP šetří čas, telefonní poplatky, nemá ani problémy s pojišťovnami, které hrozí penalizací za to, že nechal dělat vyšetření, jež pacient před krátkou dobou měl u jiného lékaře.

Podle Mládka si to už řada lékařů uvědomuje a zájem o účast v IZIP stoupá. Přispěla k tomu i slova ministryně zdravotnictví Milady Emmerové, prosazující papírové zdravotní knížky, že nechá na výběr pacientům. V koncepci počítá s oběma formami.

"Vstoupit do IZIP je jednoduché," ujistil Mládek. Stačí zavolat pro potřebné informace na zelenou linku 800 114 947. "Za vstup do IZIP neplatí lékař ani pacient, systém financuje VZP, která tím chce zefektivnit a zkvalitnit léčbu," dodal Mládek.

Naďa Myslivcová - ČTK

Související články

IZIP - efektivní zdravotní knížka na internetu

16.3.2004 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dle odpovědi mé obvodní lékařky a pokud si vzpomínám z nedávna -si...
Lenka  |  1.5.2005 00:50

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *