Interiéry nových aut mohou být karcinogenní

21.12.2001 00:00
Zdraví

Materiál použitý v interiérech nových automobilů může být toxický a v některých případech i karcinogenní - rakovinotvorný. Vyplývá to ze studie, na níž dva roky pracovala australská organizace pro vědecký a průmyslový výzkum (CSIRO).

Jak píše agentura AP, plyny uvolňované z vinylu a umělohmotných částí interiéru nového auta způsobují bolest hlavy, zvracení a ospalost.

Šéf oddělení kvality vzduchu CSIRO Steve Brown tvrdí, že škodliviny, jimž je vystaven pasažér nového vozu, několikanásobně přesahují limity povolené zdravotníky. Dlouhodobé vystavení těmto látkám může vyvolat rakovinu a zdravotní poruchy u lidských plodů.

Mezi nejškodlivější látky interiérů patří karcinogenní benzen, jehož množství přesahuje limity povolené v Británii pětinásobně. Kromě významného dopadu na zdraví mají prý tyto toxiny podíl na nehodovosti v nových automobilech. Brown vyzval výrobce, aby podpořili výzkum vývoje nezávadných materiálů.

Peter Sturrock z australské federální komory výrobců aut prohlásil, že látkám, o nichž hovoří studie, jsou lidé vystaveni denně, a to nejen v nových autech. "Interiéry vozů jsou z moderních materiálů, které člověka obklopují i jinde. Jsou v kobercích, kuchyňském náčiní, obalech i materiálech používaných jako zásobníky," řekl. Čtyři případy postižených, o nichž se studie zmiňuje, mohli být podle Sturrocka lidé se zvýšenou citlivostí na chemikálie.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Proč jste tak stupidní stránka ?!!Nemáte tu nic o karciogii protože...
Denisa Machová  |  8.10.2004 09:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *