Injekce kmenových buněk místo kardiostimulátoru

23.1.2006 00:00
Zdraví

Injekce kmenových buněk přímo do srdce by mohla již v brzké budoucnosti přispět k obnově srdečního svalu, a nahradit tak u některých pacientů kardiostimulátory. ČTK to na 24. evropském kongresu Světové chirurgické organizace (ICS) v Praze řekl člen České chirurgické společnosti Karel Novák. Podle něj tuto metodu američtí vědci již úspěšně klinicky zkoušejí, cesta k jejímu používání by tedy neměla dlouho trvat.

O injekcích kmenových buněk do srdce na tiskové konferenci, která doprovodila chirurgický kongres, zmínil prezident ICS Nadey Hakim. Právě v transplantacích a opravách těla po úrazech a haváriích vidí budoucnost chirurgie. Díky kmenovým buňkám nebude ale podle Hakima nutné transplantovat celé srdce, poškozené buňky dorostou z kmenových. Kmenové buňky jsou totiž schopny vyvinout se v jakoukoliv buňku organismu.

Kardiostimulátory jsou malé přístroje, které se voperují do těla. Elektrickými podněty pak upravují srdeční činnost a rytmus. "Kardiostimulátory jsou drahé a problematické. Můžete je ovlivnit magnetem či elektrickým výbojem. Léčba kmenovými buňkami je tělu vlastní," uvedl profesor Novák.

Léčba kmenovými buňkami by měla být i levnější. Zatímco moderní kardiostimulátory stojí zhruba 150.000 až 200.000 korun, vypěstování kmenových buněk by mělo přijít na desetitisíce.

Kmenové buňky se již dnes ve světě úspěšně využívají k léčbě Parkinsonovy nemoci, kdy nahrazují poškozené buňky v mozku. V Česku se kmenovými buňkami léčí několik desítek pacientů po úrazu míchy a po infarktu. Kmenové buňky znamenají naději i pro lidi s rozsáhlými popáleninami. Odborníci z buněk totiž budou moci vypěstovat novou kůži, která nahradí popálené části na těle. Vědci přišli také na to, že by kmenové buňky mohly účinně bojovat proti rakovině. Pomohou i při obnově jater či ledvin.

Kateřina Krausová - ČTK

Přidat komentář

 
* *