Infekce močopohlavního ústrojí

17.6.2005 00:00
Zdraví

Infekce v moči a tkáních urogenitálního traktu jsou nejčetnějšími onemocněními vyvolanými bakteriemi. Patří mezi ně záněty ledvin, močovodu, močového měchýře, prostaty, semenných váčků a varlete. Nejčastější je zánět močového měchýře, přičemž v 90 procentech případů je v tomto případě pacientem žena. Novinářům to řekl Vladislav Klemenc z Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Urogenitální infekce se šíří močovou trubicí vzestupnou cestou a ženy tvoří 70 procent všech takto postižených lidí. Na vině je jejich anatomická dispozice. Přibližně pět procentech nemocných se nakazí krevní cestou.

Často trpí infekcemi malá děvčátka, ženy se špatnou nebo přehnanou intimní hygienou nebo rizikovým sexuálním chováním. Ohroženy jsou i pacientky s vaginální infekcí, která se může přenést. Problémy mají často také ženy v menopauze, u nichž úbytek estrogenu vyvolává mimo jiné slizniční změny.

Obtíže se projevují častým nucením na močení, někdy i v desetiminutových intervalech, pálením při močení, bolestmi v podbřišku nebo bederní krajině, někdy horečkou. Pokud se záněty neléčí nebo nedoléčí, přecházejí v chronické. Častým důsledkem chronického zánětu močových cest je inkontinence, neboli samovolný únik moči. Chronický zánět ledvinné pánvičky vede ve čtvrtině případů k selhání ledvin.

Lékař by měl nejprve zjistit, zda příčinou zánětu není prochlazení třeba při koupání v přírodě, nízký příjem tekutin, kameny nebo vývojové anomálie. Podle Klemence lékaři mnohdy chybují, když nasadí při léčbě ihned antibiotika.

Pomocníkem v prevenci uroinfekcí mohou být i přípravky obsahující rostlinné výtažky, například z brusinek. Jitka Klejnová - ČTK

Přírodní přípravky na záněty močových cest můžete zakoupit na http://www.001shop.cz/Zanet-mocoveho či v prodejně Krakovská 22, Praha 1, tel. 296230202

Další informace o zánětu močového měchýře (cystitidě) naleznete zde

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Martine, ty asi ani nevis co je sex, tak si nech svoje stupidni nazory pro sebe.
m4b0cz  |  16.2.2010 21:55

na časté záněty moč.cest jsou nejlepší brusinky dlouhodobě,pitný...
miriam  |  18.2.2010 20:10

Dobrý den, prodělala jsem zánět močového měchýře, z velké...
kitty 18  |  19.12.2011 07:25

Dobrý den mě je 16 už třetí den mě hrozně pálí při čúrání a...
Laura  |  14.9.2016 11:57

a nedělej tady tu tupou reklamu, ty akute :))
nezabere  |  14.9.2016 15:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *