Infarkt postihuje i ženy

6.5.2008 00:00
Zdraví

Infarkt není jen záležitostí mužů. Postihuje i starší ženy, které nechrání ženské hormony, a může potkat i ženy mnohem mladší. Problém je v tom, že u žen jsou příznaky trochu jiné a ženy je přehlížejí. Vyšetření jsou normována na muže, a tak problém u žen mnohdy ani neprokážou, i když jím trpí. ČTK to řekl Petr Křiváček z kardiochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.

"Od roku 1984 umírá na komplikace ischemické choroby srdeční, mezi něž patří také infarkt, více žen než mužů. V roce 2005 mělo vztah k této chorobě 38 procent úmrtí žen, k rakovině 22 procent," uvedl.

Ze studie CZECH registr z roku 2005, kterou zpracovali čeští kardiologové, vyplynulo, že přes kvalitní systém péče jsou české ženy posílány k vyšetření cév a k zákrokům obnovujícím přísun krve do srdečního svalu později a méně než muži.

Infarkt je jednou z akutních forem ischemické choroby srdeční, srdeční sval nemá dostatek krve. Nejčastěji proto, že se uzavře srdeční tepna krevní sraženinou. To ale platí pro muže. U žen má při vzniku koronární choroby častěji význam napětí cévní stěny a postižení na úrovni kapilár. Vliv má i porucha cévní výstelky. Tyto odlišnosti EKG neodhalí, vysvětlil lékař.

Běžným příznakem infarktu je palčivá bolest za hrudní kostí vystřelující do levé ruky a zad, opocení, nevolnost, zvracení a dušnost. Postižený je neklidný, má strach a cítí se unaven. U žen bolest na hrudi také bývá, ale nemusí být tak výrazná. Častěji trpí nevolností, dušností, závratěmi až mdlobou a cítí slabost. Riziko je vyšší u kuřaček, obézních a žen s vysokým tlakem, u mladších žen pak v případě, že je postihla předčasná menopauza a chybějí jim ženské hormony.

Pokud má žena potíže, které naznačují infarkt, a lékař na EKG nic nezjistí, měla by podle Křiváčka trvat na dalším vyšetření. Nemoc může odhalit zátěžový test na rotopedu či běhátku, kdy se snímá EKG a měří tlak. Když ani tento test nic nenajde a obtíže trvají, jsou další specializovaná vyšetření, která nemoc najisto odhalí, ujistil lékař.

Zdroj: ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

kaňko a co ty stranky co tu psali ?Tam ses dívala?
Bohuš  |  26.7.2008 21:59

To sem ale trupka... stydím se, že vás tady obtěžuju, když jsem si to...
kaňka  |  28.7.2008 19:30

A smím se zeptat co vás přesně se srdcem trápí?Já se cítím poslední...
Fanynka  |  29.7.2008 14:47

Tady se nám paní asi nudí, což? Řekla bych, že se vám lékařka...
Lucius Černý  |  30.7.2008 10:39

kdo ma potize se srdcem doporucuji vrele: Slavné srdecní víno Svaté...
meli  |  30.7.2008 20:36

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *