Imunita proti nemocem dle ajurvédy

8.4.2010 00:00
Zdraví

Ve východní medicíně rozlišujeme imunitu vrozenou, danou při narození a tvořící bariéru proti mikrobům. Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní.

 

Také očkování patří k získané imunitě, ale některá očkování lze řadit ke zbytečným a zatěžujícím organismus, nedoporučuji například očkování proti chřipce. 

Většina moderních nemocí je způsobena špatným životním stylem, nesprávným jídelníčkem a vnějšími negativními vlivy, jako jsou toxiny v ovzduší a v potravě. K hlavním faktorům,který snižuje imunitu, patří stres. Nesprávný životní styl, strava, a stres hluboce ovlivňují náš organizmus a způsobují ukládání škodlivin v tkáních, čímž se vytvářejí podmínky pro nemoc. Po letech tento stav vyústí v různá chronická onemocnění, dokonce i v rakovinu nebo cukrovku. Známým příkladem choroby s oslabenou imunitou je AIDS nebo tzv. prasečí chřipka. V případě této nemoci umírají lidé na oslabený imunitní systém a tedy relativně banální infekci. 

Příčiny a projevy oslabené imunity

Za příčiny imunitních nemocí lze považovat bakterie, viry, znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, nesprávné životní návyky a také může být geneticky podmíněna.

K nejčastějším projevům oslabené imunity patří:

  • Opakované infekční onemocnění
  • Únava bez patologického nálezu
  • Náchylnost k onemocnění
  • Nedostatek energie

Jak imunitu podpořit

Ájurvédská medicína předchází poruchám imunity správným životním přístupem, kdy vhodnou stravou, pohybem, spánkem, protistresovou meditací, relaxací a bylinami upraví nerovnováhu zjištěnou pomocí pulzové diagnostiky ještě v době, než nemoc naplno propukne.  

Z hlediska stravy doporučuje Ájurvéda vyloučit těžké potraviny jako tvrdé  a plísňové sýry, červené maso (hovězí, vepřové, skopové, jehněčí), jogurty, omezit bílou pšeničnou mouku. Doporučuje naopak domácí (čerstvý) med, loupané mandle, ghí (přepuštěné máslo), podmáslí, 2 dl nehomogenizovaného teplého mléka se špetkou zázvoru, čerstvou zeleninu a grapefruit ráno. Je vhodné pít teplou vodu s citrónem a některý čajů Tulsi ze svaté bazalky (Ocimum sanctum). Tulsi, elixír zdraví, má mnoho zdravotních účinků a mimo jiné posiluje imunitu a dýchací systém. Lze je pít v různých chuťových podobách, např. Tulsi Brahmi, Tulsi se zázvorem (Tulsi Ginger), Tulsi s čerstvým kořením (Masala) apod. Amalaki, indický angrešt je nejznámějším tonikem a nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C, který se nezničí ani varem a úpravou do kapslí. Je to jeden z nejsilnějších antioxidantů.  Ašvaganda (indický ženšen)  je jedna z hlavních bylin posilující imunitu. Zvyšuje odolnost a sílu. Směs bylin pro ženy (Zdraví pro Ženu) podporuje regeneraci a imunitu včetně posílení funkce jater.


MUDr. Frej

O tom jak podpořit imunitu se  v kurzech ADVANA - centru mezinárodního vzdělávání, podrobné informace  na www.advana.cz .

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tohle je zajimavy tip! Ja se pokousim nejak posilit imunitu od doby co mame...
TerinkaB  |  28.6.2010 14:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *