Hyperaktivní měchýř trápí hodně lidí

25.4.2007 00:00
Zdraví

Téměř pětinu lidí starších 40 let trápí hyperaktivní močový měchýř. Ve vyšším věku se tímto problémem setkává stále více osob. Nejprve jsou častěji postiženy žen, ale kolem 60. roku se počet žen a mužů vyrovná. Nejtěžším stupněm hyperaktivního močového měchýře je urgentní inkontinence, kdy postižený má stěží ovládnutelný pocit, který ho nutí okamžitě vyhledat toaletu. Novinářům to řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Alois Martan.

Přesto, že urgentní inkontinence lidi stresuje a u třetiny pacientů vyvolává deprese, mnozí se o svých potížích bojí s lékařem promluvit a řada praktických lékařů i gynekologů se aktivně nevyptává.

S problematikou příliš aktivního měchýře se mohou zájemci lépe seznámit na stránkách www.hyperaktivni-mechyr.cz nebo mohou ve všední den od 16:00 do 20:00 zavolat na bezplatnou telefonní linku 800 660 100.

Podle Reného Buřiče, předsedy sdružení, které webové stránky a telefonní linku provozuje, telefonovalo během půl roku 3500 pacientů. Internetové stránky, kde je mimo jiné uveden seznam specialistů, kteří se léčbě této nemoci věnují, navštívilo již 45.000 lidí. Pouze třetina volajících podstoupila odborné vyšetření, ale třetina z nich v léčbě nepokračuje. Z hovorů je zřejmé, že zejména starší lidé se u praktických lékařů setkali s odmítnutím a názorem, že něco takového je ve stáří prostě běžné.

Na vzniku urgentní inkontinence se pravděpodobně podílejí mozková centra, mícha, svalovina a sliznice močového měchýře.

U žen je častější stresová inkontinence, kterou lze léčit gymnastikou elektrostimulací, léky a také chirurgicky. K občasnému úniku moči dochází v tomto případě při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při kašli a při fyzické námaze. Mnohdy je důsledkem oslabením pánevního dna. Příčiny lze hledat mezi poraněními při porodu, obezitou, těžkou fyzickou prací, zácpou a vrozenými poruchami pojivových tkání.

Jitka Klejnová - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Zdenka skuste Uroval-Manosa, mozete si o tom precitat viac na nete :-) Drzim...
Minnie4  |  9.3.2008 18:17

Mívám trošku problém, no jak se to říká
Kadlička  |  17.3.2009 17:20

No tak to chapu, že je pěkná nepříjemnost. S mou kámoškou to bylo...
Anous  |  18.3.2009 12:55

http://enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz/
admin  |  28.3.2009 15:46

http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/kulicky-pro-panevni-dno/kulicky-...
 |  21.7.2009 21:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *