Hygiena a čistota - za každou cenu?

13.8.2002 00:00
Zdraví

Pokud tělo nebude mít příležitost naučit se s "nepřátelskými" bakteriemi, zárodky, viry a plísněmi zacházet, pak je vůči každému většímu útoku bezbranné.

Kromě vlastního užitku dlouhé trvanlivostí, t.j. aby výrobky vydržely co nejdéle, ospravedlňují průmysl a věda nadměrné množství konzervačních látek v potravinách a kosmetických přípravcích tím, že pečují o hygienu a preventivně chrání spotřebitele před bakteriemi, houbami a plísněmi.

Nelze pochybovat, že tato péče je opodstatněná. Ne nadarmo existuje řada hygienických předpisů, ne nadarmo je v permanentní pohotovosti armáda veterinářů a potravinářských techniků, kteří garantují čerstvost a nezávadnost potravin. Že tato námaha je smysluplná, dokazuje řada skandálů týkajících se hygienických podmínek v oblasti potravinářské výroby a chovu užitkových zvířat.
Ale ve snaze o čistotu a hygienu se často vylévá s vaničkou i dítě. Vezměme si třeba situaci v moderních nemocnicích. Ve sterilních prostorách nemocnic se často vyskytují ty nejagresivnéjší původci chorob a plísně. Některé z těžkých, jen obtížně léčitelných chorob můžeme dostat právě v nemocnicích. Díky dlouholetému "hubení a potírání" se právě tady vyvinuli původci chorob a plísní, kteří dosud přečkali všechny pokusy o vyhubení.
Proč? Protože věda se stala obětí vlastního způsobu myšlení. "Je původcem této nemoci bakterie? Musíme ji tedy zničit. Pak už se nemoc neobjeví." Tento způsob myšlení vedl k tomu, že:

 • matky se mohly novorozenců dotýkat dlouho pouze sterilníma rukama, nejraději by lékaři nechali sterilizovat před kojením i bradavky;
 • děti, příbuzní a přátelé často nemohli navštěvovat nemocné, což se děje i dnes (přitom jsou láska, modlitba a ruka podaná nemocnému často jediné ještě účinné léky!);
 • (představte si to!) vědci doporučili přestat se Líbat, protože lidské sliny obsahují spoustu choroboplodných zárodků. Díky bohu zase jiní vědci dokázali, že lidé, kteří se často líbají, žijí v průměru o pět let déle než lidé, kteří vůči líbání pociťují odpor...
  Věda se nepoučila ze skutečnosti, že lékaři téměř nikdy neonemocní epidemií, proti které bojují. Ze skutečnosti, že děti ulice jsou daleko méně často vážně nemocné než opečovávané děti, které se málokdy dostanou ven.

  Co je penicilin - jeden z nejblahodárnějších vynálezů naší doby? Penicilin je buněčný jed, který vytvářejí určité druhy plísní. To neznamená, že byste nyní měli přestat s potíráním plísní, kdekoli se ukážou, ale že přehnaná hygiena se může obrátit proti vám. Místo potírání je daleko účinnější prevence.
  K běžnému ošetření mléka patří, že přirozené bakterie se zabíjejí - kvůli "ochraně zákazníka". Nikdo z vědců neuvažoval, že tato bakteriální flóra má svůj smysl a že jejím vybíjením se mléko znehodnocuje.
  Je to stejné jako na přelomu století. Vědci zjistili, že určité látky v potravě do těla vstupují a vylučují se v nezměněné podobě. Balastní látky jsou tedy zbytečné, zněl závěr a začaly se odstraňovat a vyrábět hotová strava. Následky jsou známé.
  Přemíra strachu z bakterií způsobuje přemíru dezinfekce a konzervačních látek. To škodlivé ale vzniká často teprve ze strachu před špínou. Neměli bychom se tohoto čistícího šílenství chemickými látkami účastnit, nýbrž si najít zdravou střední cestu. Čistota je důležitá, ale ne životu nepřátelská sterilita.

  Pokud tělo nebude mít příležitost naučit se s "nepřátelskými" bakteriemi, zárodky, viry a plísněmi zacházet, pak je vůči každému většímu útoku bezbranné. Je známo, že tělo v každém okamžiku přechovává téměř všechny druhy choroboplodných zárodků, většinou bez jakýchkoli projevů choroby. Teprve když je přirozená schopnost těla bránit se "nezvaným" hostům - imunitní systém - oslabena nebo se dokonce zhroutí, může se choroba rozvinout. Jako vždy je lepší klást důraz na posilování těla než na oslabování "nepřítele". A k posílení těla nejlépe přispějete, když je budete zdravě vyživovat a rozumně o ně pečovat.

  Zdroj: Johanna Paunggerová, Thomas Poppe - Neznámá moc Luny 2
 • Přehled komentářů

  zobrazit všechny komentáře 

  Co tak cisticky vzduchu???? Skodi ?? Ci neskodi?? Muze to pomoci zdravemu...
  Katka  |  3.3.2006 12:30

  SOUHLASÍM,ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA.BÝVALÁ ŠÉFKA POŘÁD TAK GRUNTOVALA A...
  gabka  |  24.5.2006 13:29

  Ovšem, souhlasím všemi deseti. První dvě děti jsem měla v poměrném...
  linda  |  4.10.2006 16:45

  Moje prababička se dožila vysokého věku a to přitom žila ne zrovna v...
  Michal  |  3.12.2006 17:48

  zobrazit všechny komentáře

  Přidat komentář

   
  * *