Hudba léčí

1.7.2000 00:00
Zdraví

O tom, že má na nás hudba emoční a duchovní vliv, není sporu. Zážitek z poslechu (new age) hudby může katarzně změnit náš pohled na svět, naše vědomí a tím i naši fyzickou formu.

Znovuobnovený zájem nejen nadšenců, ale i vědců, o starodávné šamanské a "terapeutické" techniky práce se zvukem pootevřel dveře mnoha základních neznalostí: vždyť my vlastně nevíme, jak slyšíme.

Netušíme, proč hudba vyvolává určité fyziologické efekty. Teprve začínáme odhalovat netušené (negativní) vlivy rezonancí elektromagnetických polí v blízkostí vysílačů, uprostřed špatně naprojektované a postavené architektury. Začínáme odhalovat, že způsob ladění a sluchového omezení (např. matematicky a počítačově "přesným" laděním syntezátorů nebo ne-kvalitou reproduktorových soustav) nás hluboce omezuje. Začínají se potvrzovat spisy magiků, alchymistů a učení guruů o tom, že "zvuk je cesta", nebo že "lidský organismus, stejně jako planety, je nejen konstruován podle zákonů harmonie, on tak dokonce i funguje".

Muzikoterapie ve své tradiční podobě je zaměřena na fyzické tělo (a samo vědomí je pro ni stále bezvýznamný faktor), ale tak, jak prochází určitou revolucí celá naše společnost (a celé lidstvo), mění se názory nejen na to, co to vlastně je hudba a jak na člověka působí, ale i na umění léčit (zvukem a hudbou).

"Tradičně" (rozuměj vědecky) zaměřená muzikoterapie prostě jen působí na člověka - pacienta vybranou hudbou, nebo se ho snaží přemluvit, aby hrál na nějaký hudební nástroj - za účelem odbourání agresivity nebo komunikačních potíží. Avšak takto by fungoval a funguje jakýkoliv příjemný zvuk, a navíc, subjektivní prožitky "terapeuta" jsou zobecňovány. Dnes už to jde jinak.

Začínáme být, hlavně ve městech, hlukově zamořeni. V 60 % v práci a ve 40 % doma žijeme v prostředí, jehož hluk překračuje hygienické normy. Hluchneme a netušíme, co všechno je vnější "disharmonií" disharmonizováno i v nás samých.

Je nejvyšší čas naučit se poslouchat, bránit hluku. Hudba které se říká "new age", působí sama o sobě harmonizačně. Stačí se "otevřít". Stačí nepřekážet jejímu léčivému působení např. tím, že si řekneme, "ale, na mě to nebude stejně účinkovat..." Právě to by byla ta největší chyba a záruka neúčinkování.

Zdroj: Vlastimil Marek - Hudba je lék

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ahoj, díky za tip. O tom jsem nikdy neslyšel. Máš s tím zkušenosti?...
Kar  |  29.1.2018 14:50

Jj mám doma už několik let a je to super :) můžu opravdu doporučit
Romak  |  30.1.2018 22:48

Ok, kouknu se co kde mají. Neměl by si prosím třeba nějaký typ? Vůbec...
Kar  |  31.1.2018 23:42

zkus se podívat na www.kytary.cz, mají tam spoustu super věcí :)
Romak  |  1.2.2018 10:16

Tak jsem použil jejich průvodce výběrem a koupil si tohle...
Kar  |  17.2.2018 17:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *