Hudba léčí

1.7.2000 00:00
Zdraví

O tom, že má na nás hudba emoční a duchovní vliv, není sporu. Zážitek z poslechu (new age) hudby může katarzně změnit náš pohled na svět, naše vědomí a tím i naši fyzickou formu.

Znovuobnovený zájem nejen nadšenců, ale i vědců, o starodávné šamanské a "terapeutické" techniky práce se zvukem pootevřel dveře mnoha základních neznalostí: vždyť my vlastně nevíme, jak slyšíme.

Netušíme, proč hudba vyvolává určité fyziologické efekty. Teprve začínáme odhalovat netušené (negativní) vlivy rezonancí elektromagnetických polí v blízkostí vysílačů, uprostřed špatně naprojektované a postavené architektury. Začínáme odhalovat, že způsob ladění a sluchového omezení (např. matematicky a počítačově "přesným" laděním syntezátorů nebo ne-kvalitou reproduktorových soustav) nás hluboce omezuje. Začínají se potvrzovat spisy magiků, alchymistů a učení guruů o tom, že "zvuk je cesta", nebo že "lidský organismus, stejně jako planety, je nejen konstruován podle zákonů harmonie, on tak dokonce i funguje".

Muzikoterapie ve své tradiční podobě je zaměřena na fyzické tělo (a samo vědomí je pro ni stále bezvýznamný faktor), ale tak, jak prochází určitou revolucí celá naše společnost (a celé lidstvo), mění se názory nejen na to, co to vlastně je hudba a jak na člověka působí, ale i na umění léčit (zvukem a hudbou).

"Tradičně" (rozuměj vědecky) zaměřená muzikoterapie prostě jen působí na člověka - pacienta vybranou hudbou, nebo se ho snaží přemluvit, aby hrál na nějaký hudební nástroj - za účelem odbourání agresivity nebo komunikačních potíží. Avšak takto by fungoval a funguje jakýkoliv příjemný zvuk, a navíc, subjektivní prožitky "terapeuta" jsou zobecňovány. Dnes už to jde jinak.

Začínáme být, hlavně ve městech, hlukově zamořeni. V 60 % v práci a ve 40 % doma žijeme v prostředí, jehož hluk překračuje hygienické normy. Hluchneme a netušíme, co všechno je vnější "disharmonií" disharmonizováno i v nás samých.

Je nejvyšší čas naučit se poslouchat, bránit hluku. Hudba které se říká "new age", působí sama o sobě harmonizačně. Stačí se "otevřít". Stačí nepřekážet jejímu léčivému působení např. tím, že si řekneme, "ale, na mě to nebude stejně účinkovat..." Právě to by byla ta největší chyba a záruka neúčinkování.

Zdroj: Vlastimil Marek - Hudba je lék

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

aly & fila rulez
toni  |  26.7.2009 21:03

Hudbu mám velmi ráda.Jsem epileptička,proto bych chtěla vědět váš...
Alena  |  13.8.2009 17:18

hudba je pro mě nejlepší lék na světě,hlavně mi harmonie hudby...
slayer35  |  17.7.2011 18:38

Hudba má skutečně léčivé účinky! Vždycky když si pustím nějaké...
Linda.now  |  31.1.2012 13:19

lindo tak proč proboha zakládáš nové stránky o hudbě když pak...
lindo  |  31.1.2012 15:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *