Hrozí nám postantibiotická éra

18.2.2003 00:00
Zdraví

Pokud se někteří lékaři a pacienti neodnaučí zbytečně předepisovat a požadovat antibiotika, hrozí nejen České republice takzvaná "postantibiotická éra". V ní by antibiotika přestala účinkovat a lidi by zřejmě opět začala vážně ohrožovat onemocnění, která objev penicilinu přesunul do kategorie snadněji léčitelných.

"V některých evropských zemích je již velkým problémem léčit běžné bakteriální infekce, a to kvůli tomu, že jsou běžné bakterie na běžná antibiotika necitlivá," řekla ČTK odbornice Vilma Marešová. Upozornila, že někteří lékaři třeba dětem předepisují tyto léky zbytečně a nesprávně i na běžná virová onemocnění.

Spotřeba antibiotik je i v rámci Evropy dost rozdílná. "Třeba Holandsko, když to uvedu v tom obvyklém parametru, má devět definovaných denních dávek na tisíc obyvatel a den, my máme dnes asi 20 a Francie má 35," uvedl lékař Vlastimil Jindrák. Závisí top odle něj i na sociálním a kulturním zázemí té které země.

Z materiálu vědecké rady ministerstva zdravotnictví též vyplývá, že nadměrné užívání antibiotik je i drahé, země na něm ročně tratí asi miliardu korun.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jako zkušený léčitel vidím stav organismu u lidí užívajících...
Vasil  |  18.2.2003 20:28

Na příklad článek v novinách Moravskoslezský kraj , ročník 5, číslo...
Honza - aloe"aloe-gel.cz  |  2.11.2007 12:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *