Hormony ovládají vaši mysl, Madam.

22.1.2003 00:00
Zdraví

Přechod ze životní fáze, kdy žena dala život dětem do další fáze, je pro většinu žen dobou loučení a zejména nové orientace. Jak vyplynulo z dotazů, nejobtížněji se s příznaky klimakteria (přechodu) potýkají ženy, které do tohoto okamžiku žily jen pro rodinu.

Klimakterium pro ženy znamená udělat tlustou čáru ve svém životě. Nutí přemýšlet a ptát se sebe sama. Co je účelem mého dalšího života? Co jsem ze svých životních plánů uskutečnila? Čeho bych chtěla ještě dosáhnout? Na čem by mělo být založeno mé budoucí štěstí? Odpovědi budou jistě velmi pestré. Ale pravděpodobně budou mít něco společného. Touhu to "rozjet" a naplno, užít si, všemi dostupnými prostředky brzdit proces stárnutí a co nejvíce se přiblížit médii vykonstruovanému ideálu krásy. Ženy se neustále pídí po vzorech, rádcích a pomocných prostředcích. Vyhledávají také jednoduché odpovědi. Třeba na otázku: "Užívat HST (hormonální substituční léčbu) nebo neužívat?"

Ženy často prahnou po jednoduchém lékařském zhodnocení

Pragmatická hodnocení dlouhodobých lékařských pozorování na velkém počtu žen, snad ze všech koutů Země, ukazují na nesporně příznivé účinky HST (hormonální substituční léčby). Poukazují také na vedlejší nepříznivé účinky. Zejména na mírně zvýšené riziko rakoviny prsu a cévních příhod. Důležitým, často opomíjeným faktem je skutečnost, že při užívání HST v období klimakteria po dobu 1-2 let se míra rizika výskytu vedlejších nepříznivých účinků rovná téměř nule. Riziko rakoviny prsu roste až při dlouhodobém užívání HST, delším než 7 let. Zdá se, že jasná, jednoduchá odpověď je na světě. Vedle lékařského zhodnocení však stojí ženská duše a přirozené duševní změny. Objevují se obavy, že přirozené duševní změny, které by měly klimakterium doprovázet, mohou být blokovány užíváním HST.

Ženy chtějí své "hormony moudrosti"

Jak dalece se vůči sobě chovají nezodpovědně, když proti přirozeným změnám a působení pohlavních hormonů nenasazují lékařem řízenou HST (hormonální substituční léčbu)? Zvláště ženy, za normálních okolností spíše skeptické, si myslí, že klimakterium (přechod) je nutné léčit. Po prostudování příbalového letáčku však mají nutkání vyhodit HST do odpadkového koše a zapochybují o svém rozhodnutí. Chvála všem lékařům, kteří usiluji o komunikaci se ženou a o individuální přístup. Pochyby mohou být posílené přechodně se zvyšujícími hladinami přirozených hormonů LH (luteinizačního hormonu) a FSH (folikulostimulačního hormonu). Snad díky jim ženy ostřeji vnímají rytmus svého těla a svou osobnost. Někdy se jim s oblibou říká "hormony moudrosti".

Jak se tedy rozhodnout?

Z lékařského pohledu obecně převládají při užívání HST příznivé účinky na tělesné zdraví nad nepříznivými účinky. Vliv HST na duševní zdraví ženy však může být individuálně hodnocen negativně. Vysvobozením z tohoto začarovaného kruhu jsou snad nové poznatky a odkrytá tajemství přírody. Tentokrát ho příroda ukryla do rostlin. Vůbec by nás nenapadlo, že taková všední bylinka či plevel - červený jetel nebo také jetel luční (Trifolium pratense L.)- ve svém květu obsahuje velmi cenné přírodní látky. Říká se jim fytohormony (rostlinné hormony) nebo také isoflavony. Jejich schopnost blokovat přirozené duševní změny je výrazně nižší než u HST. Byla také dostatečně ověřena jejich bezpečnost i při dlouhodobém užívání. Zároveň dokáží významně omezit výskyt klimakterických obtíží (návaly horka, potu, nespavost, nervozitu). Zdá se, že příroda opět poskytla ideální řešení - vědci ho nazvali RCE 40?.

RCE 40? je patentově chráněný extrakt z květů červeného jetele. Je obsažen ve volně dostupném potravním doplňku Menoflavon tobolky, jehož účinnost a bezpečnost byla klinicky testována na univerzitních a akademických pracovištích v Rakousku a Česku.

Autor: Mgr. Tomáš Volný

Menoflavon tobolky žádejte v 001shopu nebo ve své lékárně.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jsem 7 let po operaci, kdy mě byla odebrán celý spodek,doktor mi...
IM_cookie=true  |  25.6.2007 11:48

Jsem 7 let po operaci, kdy mě byla odebrán celý spodek,doktor mi...
Simona  |  25.6.2007 11:50

Obávám se, že žádný přírodní přípravek nebude tak účinný, jako...
Irena  |  25.6.2007 16:59

Když tak pročítám všechny ty doporučující články na přírodní...
bb  |  26.6.2007 05:32

Já bych poradila přírodní Elli menoOsteo. Super věc, kterou bych už...
Soňa  |  31.3.2014 12:51

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *