Hormonální terapie údajně zvyšuje riziko rakoviny vaječníků

2.5.2007 00:00
Zdraví

Rozsáhlý výzkum britských vědců ukázal, že takzvaná hormonální substituční terapie, která ženám po přechodu nahrazuje nedostatek hormonů a kterou užívá asi šest procent Češek, podstatně zvyšuje riziko onemocnění rakovinou vaječníků. O výzkumu informovali vědci v lékařském časopise The Lancet, ze kterého citoval server BBC News.

Ženy by tak podle lékařů měly zvážit všechna pro a proti tohoto typu hormonální léčby. Pokud se pro ni rozhodou, měly by brát co nejmenší dávky příslušných přípravků po co nejkratší dobu, což platilo i dosud.

Experti zkoumali v rámci takzvané Million Women Study celkem 948.576 žen po menopauze. Zjistili, že u těch, které se podrobily této hormonální léčbě, existuje o 20 procent větší riziko vzniku a úmrtí na rakovinu vaječníků ve srovnání se těmi, které se nikdy nějak neléčily. Platí to prý pro všechny druhy terapie.

Na rakovinu vaječníků podle vědců zemřelo v Británii mezi lety 1991 až 2005 asi 1000 žen navíc, protože po léta užívaly hormonální substituční terapii.

"Výsledky tohoto výzkumu jsou znepokojující, protože ukazují, že hormonální substituční terapie nejen zvyšuje riziko vzniku rakoviny vaječníků, ale zvyšuje rovněž riziko úmrtí na tuto nemoc," řekla vedoucí vědeckého týmu a ředitelka epidemiologické jednotky Výzkumného střediska rakoviny na Oxfordské univerzitě Valerie Beralová.

Šéf Výzkumného střediska rakoviny John Toy připomněl, že substituční terapie zvyšuje podle předchozích zjištění též riziko rakoviny prsu a děložní sliznice. "Ženy by měly proto důkladně zvážit, zda se této léčbě podrobí," řekl Toy.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Samozřejmě to musely očekávat:-( a bohužel to už při testování...
Emil  |  3.5.2007 11:05

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *