Hormonální substituční léčba může zvýšit riziko demence

28.6.2004 00:00
Zdraví

Hormonální substituční léčba (HRT) v přechodu může vést ke zvýšení rizika demence. K tomuto závěru dospěli američtí vědci na základě velkého výzkumu, do něhož zapojili téměř osm tisíc žen. Doposud se předpokládalo, že hormonální léky lze používat jako prevenci před demencí nebo k jejímu oddálení díky obsahu hormonu estrogenu, který pomáhá zvyšovat průtok krve do mozku.

Již předchozí studie, které provedla Women's Health Initiative (WHI), ukázaly, že na zvýšení rizika rozvoje demence může mít vliv používání kombinované hormonální terapie obsahující jak estrogen, tak i progestin. Nynější studie potvrdila, že riziko demence zvyšují také léky založené jen na estrogenu. Hormonální substituční léčbě se podrobují ženy v klimakteriu, které chtějí zmírnit jeho nepříjemné průvodní jevy.

Do nynějšího výzkumu WHI zapojila tři tisíce žen ve věku mezi 65 a 79 lety, z nichž část brala denně tabletu estrogenu a část jen placebo. Dalších 4500 žen dostávalo buďto kombinovanou hormonální léčbu, nebo opět placebo. Žádná z nich neměla na začátku výzkumu v roce 1995 žádné projevy demence.

Výzkum ukázal, že ženy které braly jednoduché nebo kombinované hormonální léky, měly o 76 procent větší riziko vývoje demence ve srovnání se ženami, které užívaly jen placebo. Vědci upozorňují, že i když je toto procento vysoké, demence se vyvinula jen u malého počtu žen. Nicméně zvýšené riziko je významné, protože se předpokládalo, že hormonální substituční léčbu lze používat jako prevenci před demencí.

Jeden z vedoucích studie, profesor psychiatrie Stephen Rapp zdůraznil, že výsledky studie zcela jasně ukazují, že hormonální substituční terapie by neměla být používána jako ochrana před demencí.

Odborník na gynekologii a porodnictví Peter Bowen-Simpkins z Royal College také uznává, že procento možného vývoje demence je nízké, ale důležité je, že výsledky nové studie jsou v naprostém rozporu s dosavadními znalostmi.

Tato analýza vlivu hormonálních léků na paměť je jednou z řady studií, které provádí Women's Health Initiative ve snaze objasnit vliv hormonální terapie na lidské zdraví.

V červenci 2002 bylo ženám zapojeným do studie WHI řečeno, aby přestaly brát kombinované hormonální léky, protože se ukázalo, že riziko rakoviny prsu, srdečního infarktu a kardiovaskulárních nemocí je vyšší než pozitivní účinky této terapie. V únoru 2004 dostaly ženy, které byly zapojeny do studie zkoumající účinky estrogenu, pokyn, aby je přestaly užívat kvůli zvýšenému riziku mrtvice. Zjistilo se navíc, že tyto léky nemají žádný pozitivní vliv na srdeční nemoci.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:41

HST mne málem zabila. Musela jsem prodělat operaci pro obou stranou embolii...
hana Čočková  |  1.4.2015 16:53

Jak je vidět na někom už zapracovala!
(__.__)  |  1.4.2015 22:07

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *