Hormonální antikoncepce může způsobit infarkt či mrtvici

13.9.2011 00:00
Zdraví

Každý desátý člověk v České republice má genetický předpoklad pro vznik krevních sraženin. Hormonální antikoncepci užívají mnohé dívky s naprostou samozřejmostí. Kombinace vrozené genetické dispozice k tvorbě sraženin a užívání hormonální antikoncepce zvyšuje riziko vzniku trombózy až padesátkrát.

Hormonální antikoncepci považuje mnoho dívek za naprosto samozřejmou ochranu proti početí a jako přirozenou součást života. Málokterá si však uvědomuje rizika, která z užívání hormonální antikoncepce plynou, například kvůli trombofilii, která se u dívek do té doby zatím neprojevila.

Trombofilie je stav zvýšené dispozice k tvorbě trombů, krevních sraženin, který předchází tromboembolické nemoci. Možnou cestou, jak zabránit život ohrožujícím zdravotním příhodám (jako například infarktu či mozkové mrtvici), je nepodcenit prevenci.

V rámci prevence trombofilie a tromboembolických nemocí u mladých dívek připravila Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE ve spolupráci s klinikou GHC Genetics projekt určený pro dívky ve věku 12-20 let. Jednoduchým testem se zjistí genetické vlohy dívky k trobofilii a podle výsledku bude zvážena vhodnost užívání hormonální antikoncepce, případně bude dívkám navrhnuta jiná forma antikoncepce. Do projektu se mohou dívky registrovat až do konce září.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nejvyšší potenciál k tromboembolické příhodě má antikoncepce...
Nick07  |  14.9.2011 12:02

vyhledejte infarkt a homocystein
kuli  |  2.2.2013 04:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *