Homeopatie: pro a proti

3.11.2008 00:00
Zdraví

Kontraindikací homeopatické léčby je velice málo, pokud vůbec nějaké jsou.

Pacienty s těžkou nemocí nebo invalidním postižením a/nebo dlouhodobě závislé na běžných lécích velmi obtížně vyléčí dokonce i školení odborníci, ale takové komplikované případy zde nemusíme brát v úvahu. Stejně tak bychom neměli považovat homeopatii za náhražku při nápravě takových strukturních nebo mechanických problémů, jakými jsou sešití tržných ran, náprava zlomenin, naléhavá operace a podobně.

Na druhou stranu bychom měli o homeopatii přinejmenším uvažovat předtím, než se uchýlíme k drastičtějším opatřením, nebo poté co konvenční metody selhaly. V běžném domácím prostředí mohou i těžce nemocní nebo na lécích závislí pacienti dobře reagovat na akutní homeopatika, pokud jsou jasně indikována a pokud pacientova nemoc nebo užívání léků nezakrývá jeho symptomatický obraz.

Homeopatické léky jsou nádherně bezpečné, úsporné, jejich užívání je snadné a působení jemné, přičemž vážných nebo dlouhodobých nežádoucích efektů je pozoruhodně málo. Účinek léčby bývá zpočátku jemný, nicméně rychlý, důkladný a dlouhotrvající, vyžaduje nepravidelné opakování dávek a představuje minimální riziko chronické závislosti na léku. Mnozí pacienti, jejich přátelé a partneři zaznamenávají celkové zlepšení vitality nebo pocitu zdraví a správně to přisuzují vlastnímu pacientovu úsilí, takže návrat neduhu není vážnou hrozbou a je méně pravděpodobný.

Homeopatie je nicméně daleka toho, aby byla všelékem na všechny choroby. Je to složité a náročné umění, a dokonce i po letech studia a praxe bude muset někdy zkušený homeopat vyzkoušet několik různých léků, než docílí zjevného prospěchu. V jiných případech je prospěch velmi malý nebo žádný, a to i bez ohledu na co nejsvědomitější úsilí. Jakmile jsou léky indikovány, jsou poměrně choulostivé a mohou být snadno inaktivovány, takže je třeba dodržovat určitá bezpečnostní patření ohledně skladování a nakládání s nimi.

A nakonec, a to je ze všeho nejdůležitější, nerozumíme tomu, jak řečěné léky působí, takže je nemožné přesně předpovědět, jak bude daný acient na lék reagovat, které symptomy se objeví nebo zmizí, které se mění a v jakém pořadí. Neméně než porodnictví nebo akupunktura, medicína či chirurgie je homeopatie především umění, jež má co do činění s životní energií jednotlivých lidských bytostí.

Zdroj: Richard moskowitz, M.D. - Homeopatie pro těhotenství a porod, nakladatelství Alternativa

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A to fakt jezdíš denně na kole 20-60 Km, plaveš, děláš...
pro blábolu  |  5.11.2008 16:14

Každý den na kole nejezdím, podle počasí. Za rok najedu 7000-8000...
blábola  |  6.11.2008 01:37

blábolo, taky Ti nevěřím Tvůj věk , anebo kecáš s těmi sportovními...
Natura  |  6.11.2008 06:31

na co jsou vhodný homeopatika a kdy ne na co je aternativní medicína a kdy...
Zdeněk  |  5.4.2014 15:55

Zdenku,jedna s možností je ta,že máte skříplí nerv plic.Jde o...
Dalibor  |  5.4.2014 17:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *