Homeopaté chtějí jasná pravidla pro svou práci

25.2.2002 00:00
Zdraví

Čeští homeopaté chtějí stanovení pevných pravidel pro svou činnost, a to včetně zavedení povinného vzdělávání. Přejí si rovněž, aby homeopatie byla vázanou živností. Homeopaté bez medicínského vzdělání mají své poradny, které si dnes může otevřít téměř každý, tomu chce Česká komora klasické homeopatie zabránit, řekl její předseda Aleš Sušický.

Přítomný šéf Evropské rady pro klasickou homeopatii Petter Viksveen uvedl, že homeopatika užívá pětina až čtvrtina obyvatel EU. Podle něj lidé užívají homeopatii zejména proto, že klasická medicína v některých případech selhává a nenachází řešení, například u astmatu, alergií a opakujících se infekcí.

Někteří lékaři nicméně homeopatii neuznávají a tvrdí, že její efekt je jen psychologický.

Sušickému se nelíbí, že většina homeopatik je pouze na lékařský předpis, což podle něj odporuje zvyklostem zemí EU. "Státní ústav pro kontrolu léčiv považuje homeopatika za bezpečné léky, které nemají vedlejší účinky a mohou být vydávány bez lékařského předpisu," podotkl. Problém vidí v zástupcích výrobců homeopatik, kteří prý nemají zájem na změně této praxe.

Česká komora klasické homeopatie registruje 35 homeopatů, lékaře i nelékaře. Její členové absolvují kursy homeopatie. Komora chce zavést obecné standardy homeopatického vzdělávání. V ČR existují tři soukromé školy homeopatie, dvě z nich mají od komory akreditaci, která má zaručovat jejich kvalitu.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *