HN: Češi se budou moci nechat operovat v cizině

9.7.2003 00:00
Zdraví

Čeští pacienti se od příštího roku mohou objednat na operaci v jakékoli nemocnici v zemích Evropské unie, pokud by v tuzemsku museli příliš dlouho čekat. Pojišťovny však chtějí toto právo výrazně omezovat, neboť léčba v zahraničí vyjde až osmkrát dráž.

Evropské směrnice umožňují pacientům podrobit se zákroku kdekoli v unii, pokud by čekací doba byla nepřiměřeně dlouhá. Pacient však musí získat souhlas pojišťovny. "Bohužel se však nikde neuvádí, co je to přiměřeně dlouhá doba. A tak bude záležet na vůli pojišťovny," řekl listu Ladislav Švec z Centra mezistátních úhrad.

Předseda Svazu pacientů Luboš Olejár si myslí, že občané budou moci o zákroky v cizině žádat i bez souhlasu své pojišťovny. Dosavadní rozhodnutí Evropského soudního dvora daly podle něj ve sporech, kdy pojišťovna nechtěla léčbu občanům unie zaplatit, za pravdu vždy pacientům.

Český pacient by však v takovém sporu nemusel uspět, namítl v HN Švec. Evropské normy totiž umožňují operace neproplácet, pokud by to vedlo ke zhroucení zdravotnického systému daného státu. "A takový kolaps by českému zdravotnictví mohl hrozit, protože oproti Evropě máme mnohem menší ceny," konstatoval Švec.

Možnost operace v zahraničí by se podle listu týkala zejména ortopedických zákroků, u nichž je čekací lhůta až čtyři roky. Dosud pojišťovny povolovaly operace v zahraničí jen ve výjimečných případech, píšou Hospodářské noviny. Například VZP loni proplatila zákrok v cizině 25 pacientům.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *